| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w urlopach rodzicielskich

Zmiany w urlopach rodzicielskich

9 listopada 2012 r. został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie nowego urlopu rodzicielskiego.

Projektowana ustawa ma umożliwić obojgu rodzicom skorzystanie z płatnego urlopu przez okres jednego roku, w związku z urodzeniem się ich dziecka, albo przez okres dłuższy niż jeden rok, w związku z jednoczesnym urodzeniem się większej liczby dzieci.

Ponadto ustawa ma w większym niż dotychczas stopniu umożliwić rodzicom dziecka dzielenie się uprawnieniami rodzicielskimi przysługującymi w związku z opieką nad małym dzieckiem.

Projektowane zmiany mają ułatwić sprawowanie opieki nad małym dzieckiem w okresie pierwszego roku życia przez umożliwienie pracownicy–matce dziecka i pracownikowi–ojcu dziecka korzystania, tak jak dotychczas, z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z nowej instytucji urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów wyniesie 52 tygodnie, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, natomiast w przypadku porodów mnogich wymiar ten wyniesie od 65 do 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Nowy rodzaj urlopu – urlop rodzicielski – miałby przysługiwać bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze określonym w art. 1821 § 1 k.p. Pracownik będzie miał prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Pracownik będzie mógł skorzystać ze swojego uprawnienia jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których każda nie będzie mogła być krótsza niż 8 tygodni.

Pracodawca będzie udzielał urlopu rodzicielskiego na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Projektodawcy proponują przyznanie pracownicy prawa do zadeklarowania jeszcze przed przewidywaną datą porodu, że zamierza ona korzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie z urlopu rodzicielskiego, także w pełnym wymiarze. W przypadku takiej deklaracji udzielano by, na podstawie jednego wniosku, urlopu na łączny okres obejmujący urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski.

Ponadto projekt zakłada m.in.:

  • podwyższenie od 1 stycznia 2014 r. wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego (nowy wymiar urlopu wyniesie do 6 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, i do 8 tygodni – w przypadku porodu mnogiego),
  • przyznanie obojgu rodzicom prawa do skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego – na równych prawach,
  • podwyższenie od 1 stycznia 2014 r. wymiaru dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (nowy wymiar urlopu wyniesie do 6 tygodni – w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, do 8 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka, i do 3 tygodni – w przypadku przyjęcia na wychowanie starszego dziecka).

Jeżeli ustawa zostanie uchwalona, to nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2013 r.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK