| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w urlopach rodzicielskich

Zmiany w urlopach rodzicielskich

9 listopada 2012 r. został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Ustawa przewiduje m.in. wprowadzenie nowego urlopu rodzicielskiego.

Projektowana ustawa ma umożliwić obojgu rodzicom skorzystanie z płatnego urlopu przez okres jednego roku, w związku z urodzeniem się ich dziecka, albo przez okres dłuższy niż jeden rok, w związku z jednoczesnym urodzeniem się większej liczby dzieci.

Ponadto ustawa ma w większym niż dotychczas stopniu umożliwić rodzicom dziecka dzielenie się uprawnieniami rodzicielskimi przysługującymi w związku z opieką nad małym dzieckiem.

Projektowane zmiany mają ułatwić sprawowanie opieki nad małym dzieckiem w okresie pierwszego roku życia przez umożliwienie pracownicy–matce dziecka i pracownikowi–ojcu dziecka korzystania, tak jak dotychczas, z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz z nowej instytucji urlopu rodzicielskiego. Łączny wymiar tych urlopów wyniesie 52 tygodnie, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, natomiast w przypadku porodów mnogich wymiar ten wyniesie od 65 do 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Nowy rodzaj urlopu – urlop rodzicielski – miałby przysługiwać bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze określonym w art. 1821 § 1 k.p. Pracownik będzie miał prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni – niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.

Pracownik będzie mógł skorzystać ze swojego uprawnienia jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których każda nie będzie mogła być krótsza niż 8 tygodni.

Pracodawca będzie udzielał urlopu rodzicielskiego na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Pracodawca będzie zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Projektodawcy proponują przyznanie pracownicy prawa do zadeklarowania jeszcze przed przewidywaną datą porodu, że zamierza ona korzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie z urlopu rodzicielskiego, także w pełnym wymiarze. W przypadku takiej deklaracji udzielano by, na podstawie jednego wniosku, urlopu na łączny okres obejmujący urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski.

Ponadto projekt zakłada m.in.:

  • podwyższenie od 1 stycznia 2014 r. wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego (nowy wymiar urlopu wyniesie do 6 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, i do 8 tygodni – w przypadku porodu mnogiego),
  • przyznanie obojgu rodzicom prawa do skorzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego – na równych prawach,
  • podwyższenie od 1 stycznia 2014 r. wymiaru dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (nowy wymiar urlopu wyniesie do 6 tygodni – w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka, do 8 tygodni – w przypadku jednoczesnego przyjęcia na wychowanie więcej niż jednego dziecka, i do 3 tygodni – w przypadku przyjęcia na wychowanie starszego dziecka).

Jeżeli ustawa zostanie uchwalona, to nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2013 r.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK