| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kolejne zmiany w Kodeksie pracy

Kolejne zmiany w Kodeksie pracy

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Przewiduje on ograniczenie obowiązku przeprowadzania badań lekarskich do pracowników zatrudnianych na stanowiskach wymagających braku przeciwwskazań do wykonywania określonej pracy.

Kodeks pracy przewiduje obowiązek przeprowadzenia badań lekarskich pracownika. Badania te są wykonywane na koszt pracodawcy i w miarę możliwości w godzinach pracy.

Pracownicy podlegają wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim.

Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:

  • osoby przyjmowane do pracy,
  • pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.

Badaniom wstępnym nie podlegają natomiast osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą (art. 229 k.p.).

Okresowym badaniom lekarskim podlegają wszyscy pracownicy wraz z upływem czasu, jaki upłynął od dnia poprzednich badań.

W przypadku nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku.

Wszystkie te badania są obowiązkowe dla wszystkich pracowników niezależnie od zagrożeń, z jakimi pracownik spotyka się przy wykonywaniu obowiązków.

Posłowie po przeprowadzeniu konsultacji społecznych zaproponowali zmianę przepisów. Proponują zniesienie uciążliwego dla pracowników, ale przede wszystkim kosztownego dla pracodawców, obowiązku przeprowadzania obowiązkowych badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. Badania te miałyby być nieobowiązkowe w przypadku tych stanowisk, których charakter nie wymaga stwierdzania braku przeciwwskazań do wykonywania pracy przez pracownika, np. zawody, w których nie występują zagrożenia dla zdrowia pracowników bądź też niewymagające wysokiego poziomu zdrowia – np. telepraca, praca biurowa itp. W związku z tym do Sejmu wpłynął projekt ustawy nowelizującej ustawę z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Zmiany zaproponowane przez posłów (jeżeli wejdą w życie) spowodują ograniczenie obowiązku przeprowadzania badań lekarskich tylko do pracowników zatrudnianych na stanowiskach, których charakter wymaga stwierdzenia braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Wykaz takich stanowisk zostanie określony w rozporządzeniu.

Pracownik nie będzie podlegał obowiązkowym badaniom lekarskim przed dopuszczeniem do pracy lub w trakcie jej wykonywania, ale będzie mógł je wykonać zawsze wtedy, kiedy sam poweźmie wątpliwości co do swojego stanu zdrowia i swojej zdolności do wykonywania danej pracy. Wymóg poddania się stosownym badaniom będzie obejmował tylko tych pracowników, których stan zdrowia w kontekście wykonywania danej pracy może spowodować bądź pogorszenie tego zdrowia, bądź zagrożenie bezpieczeństwa, np. konsumentów.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia tekstu w Dzienniku Ustaw.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK