| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Coraz więcej dzieci pobiera zasiłek

Coraz więcej dzieci pobiera zasiłek

O 250 tys. wzrosła liczba dzieci uprawnionych do pobierania zasiłku rodzinnego po listopadowej zmianie kryteriów dochodowych. Przeciętna wartość zasiłku wzrosła o 14 zł na dziecko - wynika z przekazanego PAP raportu Fundacji Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA.

W raporcie zaznaczono, że znaczący spadek liczby dzieci pobierających świadczenia w latach 2004-2012 wynikał również - obok zamrożenia kryteriów dochodowych - z realnej poprawy sytuacji materialnej rodzin w Polsce. Wynikało to ze wzrostu zatrudnienia i płac oraz ograniczenia obciążeń podatkowych.

"Chcąc dokonać zmian w systemie, których efektem byłoby przywrócenie liczby dzieci korzystających ze świadczeń do liczby z 2004 roku (5,6 mln), rząd musiałby podnieść progi dochodowe do wysokości 874/1011 zł, co oznaczałoby roczny koszt dla sektora finansów publicznych w granicach 5,3 mld zł" - obliczyli analitycy.

Zdaniem autorów raportu w dokonanej przez rząd weryfikacji systemu świadczeń zaskakuje utrzymanie na nominalnie stałym poziomie wartości dodatków do zasiłku rodzinnego, które w przypadku wielu rodzin stanowią znaczący element otrzymywanych świadczeń.

"Wysokość dodatków nie uległa zmianie od 2006 r., przez co ich realna wartość w międzyczasie znacząco spadła; (...) hojniejsze wsparcie rodzin wiąże się ze znacząco wyższymi kosztami dla budżetu państwa" - dodano.

Centrum Analiz Ekonomicznych jest niezależną fundacją naukowo-badawczą, której celem jest analiza efektów polityki społeczno-gospodarczej, także w Polsce. (PAP)

mmu/ bos/ ura/

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK