| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Sędziowie i prokuratorzy też dostaną mniej na chorobowym

Sędziowie i prokuratorzy też dostaną mniej na chorobowym

Rząd zobowiązał ministra sprawiedliwości, aby do projektu obniżenia zasiłków chorobowych funkcjonariuszy i żołnierzy dołączyć też przepisy o obniżeniu tego świadczenia wobec sędziów i prokuratorów - poinformował PAP w czwartek resort sprawiedliwości.

"Zostaliśmy zobowiązani wraz z ministrem finansów przez rząd, aby w ramach przyjętych w środę założeń projektu ustawy o służbach mundurowych dołączyć do tego projektu przepisy, które obniżałyby to świadczenie za zwolnienie lekarskie także w przypadku sędziów i prokuratorów" - powiedziała rzeczniczka prasowa ministra sprawiedliwości Patrycja Loose.

Dodała, że do przygotowywanego projektu nowelizacji ustaw o służbach mundurowych zostanie dołączona zmiana przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych, odnosząca się do tej kwestii.

Przyjęte przez rząd założenia autorstwa MSW zakładają, że: żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, Służby Więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Do tej pory ich "chorobowe" wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Planowane jest utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

W środę premier Donald Tusk zapowiedział takie zmiany także w stosunku do prokuratury i sądów. "Przedstawimy propozycję takich rozwiązań, aby rząd mógł już przyjąć projekt nowelizacji ustaw o służbach mundurowych i innych ustaw, w tym u.s.p." - wyjaśniła Loose.

Tusk komentując przygotowywane zmiany mówił: "Skończymy z tym sztywnym i nieuzasadnionym przywilejem, który także powodował bardzo często nadużywanie zwolnień lekarskich". "Chcemy, żeby było to 80 proc., a nie tak jak do tej pory 100 procent. Zakładamy, że pieniądze w ten sposób zaoszczędzone pozostaną do dyspozycji tych resortów. Likwidacja tego nieuzasadnionego przywileju nie jest manewrem ministra finansów. Te pieniądze zostaną do dyspozycji tych, których zmiana dotyczy i będą wykorzystywane w systemie płacowym na rzecz tych służb" - dodał premier. (PAP)

mja/ malk/ gma/

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK