| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Coraz mniej pracujących osób w wieku 50+

Coraz mniej pracujących osób w wieku 50+

W 2035 r. połowa mieszkańców woj. śląskiego będzie miała 50 lat lub więcej, tymczasem wzrostowy wcześniej trend liczby osób pracujących w tym wieku ustał. Zdaniem specjalistów, drogą do zwiększania zatrudnienia osób w wieku 50+ może być niepełny wymiar pracy.

Ważnym czynnikiem sprzyjającym zatrudnieniu po 50. roku życia jest wykształcenie. 52 proc. pracujących w tej grupie ma wykształcenie wyższe lub średnie - to odsetek wyższy niż u ogółu ludności w tym wieku.

Bezrobotni w wieku 50+ częściej niż młodsi pobierają zasiłki. Wynika to z faktu, że prawo przewiduje roczny zasiłek dla bezrobotnych powyżej 50 roku życia posiadających, co najmniej 20 letni okres uprawniający do zasiłku. I choć w woj. śląskim uprawnionych do zasiłku jest obecnie 15 proc. wszystkich bezrobotnych, wśród bezrobotnych powyżej 50. roku życia pobiera go 22,5 proc.

Zgodnie z danymi z ostatnich lat osoby starsze rzadko korzystają z form aktywizacji zawodowej, np. wśród osób rozpoczynających staże stanowią tylko 8 proc., wśród zaczynających pracę na stanowiskach refundowanych - 7,5 proc., a wśród podejmujących pracę niesubsydiowaną - 13 proc.

Jak mówił w czwartek Kiecka-Niechajowicz, część problemów osób po 50-tce szukających pracy powinno rozwiązać zachęcanie tak ich, jak i pracodawców do zatrudnienia niepełnowymiarowego. W europejskich krajach z najniższym bezrobociem notuje się bowiem najwyższe odsetki pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy. W Polsce ten odsetek jest sięga 8 proc., podczas gdy np. w Holandii - 49 proc.(PAP)

mtb/ mki/ gma/

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK