| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Becikowe na nowych zasadach

Becikowe na nowych zasadach

Od 1 stycznia 2013 r. jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (tzw. becikowe) będzie przysługiwała (matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka) tylko wtedy, gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922 zł na miesiąc „na rękę”.

Parlament skończył prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach rodzinnych; teraz trafiła ona do podpisu Prezydenta. Ma ona wejść w życie z dniem 1 stycznia 2013 r.

Jednak nie przeszła propozycja podwyższenia kwoty jednorazowego dodatku z tytułu urodzenia dziecka do 1200 zł. Pozostanie on nadal na poziomie 1000 zł, tak jak dotychczas. Dodatek jest obecnie przyznawany każdej rodzinie, której dochód miesięczny nie przekracza 504 zł na osobę (lub 583 zł, o ile wychowuje się w niej dziecko niepełnosprawne). Natomiast zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka, w wysokości także 1000 zł na jedno dziecko, jaka przysługuje matce lub ojcu dziecka bądź opiekunowi prawnemu lub faktycznemu - jest wypłacana bez względu na poziom dochodów w rodzinie.

Zgodnie ze zmienionymi przepisami, becikowe będzie się należało tylko rodzinom, których dochód nie przekracza 1922 zł netto na osobę. Nie otrzyma go więc 1,89% osób najlepiej zarabiających w Polsce, które i tak w większości korzystają z odpisów podatkowych. Kwota limitu dochodów w przypadku rodziny 3-ososbowej jest zbliżona do pierwszego progu podatkowego w wysokości 85 tys. zł.

Rodziców ubiegających się o jednorazową zapomogę ustawa zobowiązuje do składania - razem z wnioskiem o jej przyznanie - oświadczeń lub zaświadczeń dokumentujących ich dochody. Wysokość kryterium dochodowego uprawniającego do otrzymania jednorazowej zapomogi podlegać ma co 3 lata procedurze weryfikacji, uwzględniającej wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin.

Źródło: Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK