| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wyniki najnowszego badania rynku pracy

Wyniki najnowszego badania rynku pracy

ZUS

Pierwszy raz od pięciu lat więcej firm chce zwalniać niż zatrudniać. Jednocześnie pracownicy obawiają się o swoje miejsca pracy. – Prognozowana przez rząd na koniec roku stopa bezrobocia na poziomie 13% jest zbyt niska – uważa dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP Piotr Rogowiecki. W jego ocenie będzie to co najmniej 0,5 pkt. proc. więcej. Przedsiębiorstwa przygotowują się do dalszego pogorszenia koniunktury. W praktyce oznacza to wstrzymywanie zatrudnienia, a tam, gdzie to konieczne – zwalnianie pracowników – tłumaczy dyr. Rogowiecki.

Takie działanie ma pomóc w zachowaniu płynności w sytuacji zmniejszonego portfela zamówień. Podejmowaniu decyzji o zatrudnianiu nie sprzyja fakt, że tak naprawdę nikt nie wie, co będzie dalej – czy strefa euro będzie funkcjonować i w jaki sposób, jaki będzie popyt na nasze towary.

Pesymizm powoli ogarnia także samych pracowników. Obawiając się o swoje miejsca pracy, mogą ograniczyć konsumpcję, co negatywnie odbije się na wzroście gospodarczym. – To z kolei może doprowadzić do kolejnych zwolnień. Ten czarny scenariusz zamkniętego kręgu nie musi się ziścić, ale też nie jest niemożliwy – mówi dyr. Rogowiecki. Dlatego jego zdaniem rząd powinien zareagować, i to szybko. – Skoro w 2009 roku przygotowano rozwiązania antykryzysowe w celu ochrony miejsc pracy, to dlaczego nie zrobić tego samego teraz, tym bardziej że sytuacja jest bardzo podobna? – dodaje Piotr Rogowiecki. Uważa on, że najważniejsza jest pilna nowelizacja przepisów dotyczących czasu pracy, tak aby przedsiębiorcy mogli elastycznie reagować na dynamikę rynku. Do tego należy odbiurokratyzować gospodarkę. – To bezkosztowe z punktu widzenia budżetu państwa działania, które mogą uratować miejsca pracy – kończy dyr. Rogowiecki.

Źródło: www.pracodawcyrp.pl

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK