| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jakie zmiany szykuje dla nas rząd

Jakie zmiany szykuje dla nas rząd

Najważniejsze zapowiedzi premiera Donalda Tuska z jego piątkowego wystąpienia, dotyczące kwestii społecznych, m.in. polityki rodzinnej i pracy.

POLITYKA RODZINNA

- Wydłużenie urlopu macierzyńskiego z sześciu miesięcy do roku. Obecnie są to 24 tygodnie - 20 tygodni urlopu podstawowego i cztery tygodnie urlopu dodatkowego (od 2014 r. - sześć tygodni). Po 14 tygodniach matka może wrócić do pracy, a pozostałą część wykorzystuje ojciec.

W przypadku urlopu półrocznego rodzic będzie otrzymywać 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, a w przypadku rocznego - 80 proc. tej kwoty.

- Zmiana zasad finansowania tworzenia żłobków - samorząd lub prywatny inwestor ma pokrywać jedynie 20 proc. kosztów, od państwa dostanie 80 proc. Obecnie, w ramach programu "Maluch" realizowanego przez resort pracy i polityki społecznej, samorządy mogą starać się o dofinansowanie inwestycji w żłobki z budżetu państwa. Udział środków budżetowych może wynosić nie więcej niż połowę kosztów. W przypadku instytucji zapewniających opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi lub wymagającymi szczególnej opieki może to być do 70 proc.

- Dofinansowanie wychowania przedszkolnego w 2013 r. kwotą 320 mln zł.

Zgodnie z założeniami przygotowywanej przez MEN nowelizacji ustawy o systemie oświaty część tej kwoty zostanie przeznaczona na zrekompensowanie samorządom planowanej obniżki opłat wnoszonych przez rodziców (szósta i siódma godzina pobytu dziecka w przedszkolu ma ich kosztować nie więcej niż 1 zł). Samorządy dostaną też dotację na każde dziecko chodzące do przedszkola (za miesiące od września do grudnia wyniesie ona 333 zł).

PRACA:

- Przywrócenie niektórych form elastycznego czasu pracy; według premiera chodzi o takie formy, "które nieźle się sprawdziły w czasie pakietu antykryzysowego w 2009 r.".

- Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do 12 miesięcy; wprowadzenie ruchomego czasu pracy.

- Urzędy pracy mają być premiowane za efektywność w aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Jak mówił premier, chodzi o to, aby urzędy premiować za obsadzanie realnych miejsc pracy, a nie za liczbę zarejestrowanych bezrobotnych lub za organizację szkoleń, które nie przynoszą efektu.

- nie będzie "ozusowania" różnych form tzw. umów śmieciowych


wkt/ mca/ akw/ dsr/ ral/ malk/ jra/

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK