| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > W urzędach centralnych wciąż zbyt mało niepełnosprawnych pracowników

W urzędach centralnych wciąż zbyt mało niepełnosprawnych pracowników

Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w ministerstwach i urzędach centralnych w 2011 r. nadal był niski. Określone ustawowo minimum - 6 proc. ogólnej liczby etatów - osiągnął tylko Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Dane takie znalazły się w informacji rządu o działaniach podejmowanych w 2011 r. na rzecz realizacji postanowień Karty Praw Osób Niepełnosprawnych, przyjętej przez Sejm w 1997 r. W czwartek informację przyjęła sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

Państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne będące jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi albo gospodarstwami pomocniczymi, instytucje kultury oraz jednostki organizacyjne zajmujące się statutowo ochroną dóbr kultury uznanych za pomnik historii, które nie osiągnęły ustawowego, minimalnego wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zobowiązane są do dokonywania wpłat na PFRON.

W 2011 r. najwięcej zapłaciło Ministerstwo Obrony Narodowej - blisko 32,9 mln zł. Resort zatrudniał w sumie 290 osób niepełnosprawnych na ogólną liczbę ponad 45 tys. etatów. Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wyniósł więc w MON 0,64 proc.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wpłacił na PFRON prawie 25,4 mln zł (2,23 proc. niepełnosprawnych w ogóle etatów), Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - prawie 8,5 mln zł (1,29 proc.), Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - ponad 3,5 mln zł (0,35 proc.), Kasa Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych - ponad 2,4 mln zł (3,10 proc.), Ministerstwo Finansów - prawie 2 mln zł (1,01 proc.), podobnie jak Narodowy Fundusz Zdrowia (2,77 proc.).

Wpłata Ministerstwa Spraw Zagranicznych to ponad 1,5 mln zł (wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych - 0,26 proc.), a Urzędu Dozoru Technicznego - ponad 1,3 mln zł (0,75 proc.). Prawie 1 mln zł zapłaciła też Agencja Rynku Rolnego (1,09 proc.)

Jedyną centralną instytucją, w której w 2011 r. wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych przekroczył ustawowe minimum był PFRON - wyniósł on w tej instytucji blisko 12 proc. (123 z 943 etatów). Na drugim końcu listy znalazło się Ministerstwo Transportu i Turystyki, które nie zatrudniało w 2011 r. żadnej osoby niepełnosprawnej. Jego wpłata na PFRON to ponad 200 tys. zł.

Wśród najważniejszych działań podjętych w 2011 r. i w latach 2008-2011 na rzecz niepełnosprawnych rząd wymienia m.in. przygotowanie wniosku o ratyfikacji przez Polskę Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych (prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował ją we wrześniu), zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych (choć większość w wieku produkcyjnym wciąż pozostaje poza rynkiem pracy) oraz wprowadzenie ułatwień w zakresie udziału w wyborach (głosowanie korespondencyjne, przez pełnomocnika i za pomocą nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a).

Według zawartych w dokumencie danych liczba osób niepełnosprawnych w wieku 16 i więcej lat wyniosła w Polsce w 2011 r. 3,4 mln, co stanowi 10,3 proc. ludności. W tej licznie ok. 2 mln to osoby w wieku produkcyjnym (8,4 proc. ludności w tym wieku). (PAP)

mca/ as/ jbr/

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK