| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Sejm za ratyfikacją polsko-ukraińskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym

Sejm za ratyfikacją polsko-ukraińskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym

Sejm zgodził się w środę na ratyfikację przez prezydenta Bronisława Komorowskiego polsko-ukraińskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym, która m.in. zwiększa gwarancje ubezpieczeniowe repatriantów w Polsce.

Za projektem dot. ratyfikacji zagłosowało 433 posłów przy braku głosów przeciwnych i wstrzymujących się.

Jak podkreślono w uzasadnieniu, na negatywne skutki braku polsko-ukraińskiej umowy o zabezpieczeniu społecznym wskazywały m.in. osoby mieszkające w Polsce posiadające status repatrianta.

Obywatelom polskim, posiadającym status repatrianta, uprawnionym do polskich świadczeń emerytalno-rentowych, umowa umożliwi uzyskanie prawa do ukraińskich świadczeń. "Repatriantom trudno jest zrozumieć brak możliwości otrzymania prawa do ukraińskich świadczeń za niejednokrotnie kilkudziesięcioletni okres ciężkiej pracy na Ukrainie. Obecna sytuacja rodzi w nich poczucie krzywdy" - zaznaczono.

Osoby mieszkające w Polsce bez statusu repatrianta będą mogły sumować okresy ubezpieczeniowe przebyte na Ukrainie przy ustalaniu wysokości polskich świadczeń.

Obecnie, wobec braku umowy, za pracowników delegowanych z Polski na Ukrainę pracodawca jest zmuszony podwójnie opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, tj. zarówno do systemu polskiego, jak i do systemu ukraińskiego.

"Odpowiednie regulacje umowy będą eliminowały podwójne opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne, a tym samym likwidowały jedną z przeszkód w rozwoju polsko-ukraińskich stosunków gospodarczych" - podkreślono w uzasadnieniu.

Umowę między Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym sporządzono w maju w Kijowie.(PAP)

kno/ akw/ abr/ jra/

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »