| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowe zasady potwierdzania uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego od 1 stycznia 2013 r.

Nowe zasady potwierdzania uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego od 1 stycznia 2013 r.

Ustawa z 27 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 1016)

Od 1 stycznia 2013 r. osoby, które nie zgłaszają się same do ubezpieczenia zdrowotnego (np. pracownicy lub zleceniobiorcy, których do ubezpieczenia zgłasza płatnik składek), będą miały obowiązek poinformować płatnika o konieczności zgłoszenia do tego ubezpieczenia uprawnionych członków rodziny w terminie 7 dni od dnia powstania tego obowiązku (dotychczas taki obowiązek miał płatnik składek). Członkowie rodziny uzyskają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia ich do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli ustały okoliczności, na podstawie których ubezpieczony zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, ma on obowiązek, również w 7-dniowym terminie, poinformować płatnika składek o konieczności wyrejestrowania zgłoszonych członków rodziny. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych będzie weryfikowane przez placówkę ochrony zdrowia na podstawie numeru PESEL osoby ubezpieczonej w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych. W przypadku dzieci do ukończenia 3. miesiąca życia, które nie posiadają numeru PESEL, potwierdzenie na podstawie dokumentu elektronicznego ma następować na podstawie numeru PESEL osoby zobowiązanej do zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia zdrowotnego. Świadczeniobiorca będzie mógł również potwierdzić to prawo za pomocą dotychczasowych dokumentów (np. formularza ZUS RMUA) lub składając oświadczenia o posiadaniu prawa do świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych. W stanach nagłych lub jeśli ze względu na stan zdrowia nie jest możliwe złożenie oświadczenia, świadczenie opieki zdrowotnej będzie udzielone mimo braku potwierdzenia prawa do niego. Jednak świadczeniobiorca będzie miał obowiązek przedstawić dokument lub oświadczenie potwierdzające prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia, a gdy świadczenie to jest udzielane w szpitalu, w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, pod rygorem obciążenia tej osoby kosztami udzielonych świadczeń.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK