| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany dostosowujące podwyższanie wieku emerytalnego do nowej ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Zmiany dostosowujące podwyższanie wieku emerytalnego do nowej ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 637), wprowadzająca stopniowe podwyższanie od 1 stycznia 2013 r. wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do jednakowego poziomu 67 lat, nie zawiera zmian we wszystkich ustawach, które powinny być wprowadzone w celu uzyskania spójności systemu prawnego regulującego zasady wydłużania i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Przygotowany przez MPiPS projekt ustawy zakłada m.in. uchylenie przepisów przewidujących obowiązek albo możliwość rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem z powodu osiągnięcia przez niego wieku emerytalnego, któremu okres zatrudnienia umożliwia nabycie uprawnień emerytalnych. Dotyczy to urzędników państwowych mianowanych, inspektorów kontroli skarbowej, mianowanych kontrolerów NIK, komorników, ekspertów urzędów patentowych, zawodowych kuratorów sądowych, pilotów morskich, radców podległych Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, pracowników mianowanych wykonujących czynności kontrolne PIP, urzędników służby cywilnej oraz farmaceutów – kierowników aptek.

W projekcie przewidziano także zachowanie w mocy przepisów pozwalających na rozwiązanie stosunku pracy ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego 67 lat z nauczycielem mianowanym.

Projekt ustawy przewiduje wygaśnięcie stosunku pracy z końcem roku akademickiego mianowanego nauczyciela akademickiego, mianowanego nauczyciela akademickiego posiadającego tytuł naukowy profesora, zatrudnionego na stanowisku profesora nadzwyczajnego lub zwyczajnego w uczelni publicznej, a także docenta, w wieku 65 lat, jeśli nabył prawo do emerytury.

Jeśli natomiast z ukończeniem 65. roku życia nauczyciel/profesor/docent nie nabył prawa do emerytury, wygaśnięcie stosunku pracy nastąpi z końcem roku akademickiego, w którym nabył to prawo, nie później jednak niż z końcem roku akademickiego, w którym ukończył 67. rok życia. Zarówno mianowany nauczyciel, jak i mianowany nauczyciel akademicki przechodzący na emeryturę w związku z osiągnięciem 67. roku życia nie będą mogli zostać ponownie mianowani.

Ponadto dotychczasowy wiek emerytalny zastąpiono nowym wiekiem emerytalnym w przepisach dotyczących posłów i senatorów pobierających emeryturę i uposażenie poselskie oraz sędziów przechodzących w stan spoczynku uprawnionych do odprawy. Do nowego wieku emerytalnego dostosowano również przepisy o pomocy społecznej przez zmianę definicji „niezdolność do pracy z tytułu wieku” oraz przez wydłużenie okresu opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby, które rezygnują z zatrudnienia w związku z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad ciężko chorym członkiem rodziny. Projekt znajduje się obecnie w uzgodnieniach zewnętrznych (resortowych i społecznych) i ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK