| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > MPiPS obawia się wzrostu bezrobocia od września

MPiPS obawia się wzrostu bezrobocia od września

MPiPS obawia się, że w bieżącym roku od sierpnia bezrobocie może utrzymać się na obecnym poziomie i wzrastać od września. Opinię taką sformułował wiceminister pracy Jacek Męcina.

"Obawiamy się, że w tym roku od sierpnia może być stabilizacja bezrobocia, a od września już wzrost" - powiedział Męcina w TOK FM zapytany o prognozy.

Dodał, że ma nadzieję, iż wzrost bezrobocia nie będzie skokowy.

"Liczymy na to, że w optymistycznym wariancie nie przekroczy 13 proc. Jeżeli przekroczy 13 proc. to będzie sygnał alarmowy, że ta interwencja potrzebna jest na wyższym poziomie" - powiedział dodając, że w takiej sytuacji resort wnioskowałby o zwiększenie puli dostępnych w przyszłym roku środków.

"1,5 mld zł więcej środków na taką interwencję na rynku pracy to jest taki dobry punkt" - powiedział.

Stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 12,4 proc. >>

Wcześniej Męcina oceniał, że dzięki uruchomieniu dodatkowych środków z Funduszu Pracy i podjęciu interwencji na rynku pracy, stopa bezrobocia na koniec 2012 r. wyniesie 12,8-12,9 proc.

"Wydaje się, że te 0,5 mld zł to będzie skuteczna interwencja skierowana do tych dwóch grup najsłabszych, żeby złagodzić społeczne i ekonomiczne skutki wzrostu bezrobocia" - powiedział w poniedziałek.

"Czarnym scenariuszem byłaby sytuacja taka, gdyby znacząco wzrastała liczba restrukturyzowanych przedsiębiorstw i liczba zwolnień grupowych. Takiej sytuacji nie ma, choć widzimy nieco większy wzrost liczby osób, które rejestrują się z powodu zwolnień grupowych" - powiedział Męcina.

Dodał, że bezrobocie najbardziej wzrośnie w sektorach "sezonowych": budownictwie, turystyce i gastronomii.

Wcześniej Męcina powiedział, że szybkie uruchomienie środków za pośrednictwem wojewódzkich urzędów pracy pozwoli na aktywizację co najmniej 80 tys. bezrobotnych.

Spółdzielnie socjalne sposobem na walkę z bezrobociem. Trafi do nich 30 mln zł >>

"Chcemy też zapewnić wysoką co najmniej 50-procentową efektywność zatrudnienia. Oznacza to, ze ponad 40 tys. bezrobotnych, po zakończeniu form aktywizacyjnych w okresie 3 miesięcy znajdzie zatrudnienie" - powiedział.

Według GUS stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 12,4 proc. wobec 12,6 proc. w maju.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »