| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Praca młodzieży w wakacje nie jest standardem

Praca młodzieży w wakacje nie jest standardem

Praca młodzieży w wakacje nie jest jeszcze w Polsce standardem - uważa Anna Machalica-Pułtorak ze stowarzyszenia "Otwarte Drzwi", które współorganizuje młodzieżową giełdę pracy. Jej zdaniem, kto chce pracować w wakacje, znajdzie dla siebie ofertę.

Rzeczniczka mazowieckiego OHP, dyrektor centrum edukacji i pracy młodzieży Dorota Siemiatycka podała, że oferty skierowane są przede wszystkim do osób w wieku 15-25 lat, ale nie tylko uczących się, również do absolwentów szkół i uczelni, młodzieży bezrobotnej i poszukującej pracy. Na stronie internetowej ofert pracy OHP (mbp.ohp.pl) można ich znaleźć ponad 2,7 tys. z całej Polski.

Rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Warszawie Wiesława Lipińska powiedziała PAP, że ofert pracy za granicą można szukać na stronach urzędu. Pojawiło się ostatnio wiele ofert z Niemiec i Norwegii, ale generalnie od początku kryzysu w Europie liczba tych ofert się zmniejszyła.

W 2011 r. w ramach Europejskich Służb Zatrudnienia oferowano 847 sezonowych miejsc pracy w 2012 r. Oferty z Francji dotyczyły głownie recepcjonistów, kelnerów, kucharzy, barmanów i osób obsługi Disneylandu, z Hiszpanii - terapeutów SPA, masażystów, fryzjerów, menedżerów i animatorów hotelowych, ale też przewodników wycieczek, piosenkarzy i muzyków, a z Włoch - ratowników, tancerzy i animatorów. Holendrzy szukali w Polsce pracowników do rolnictwa i ogrodnictwa, do zbioru truskawek, Szwedzi pracowników leśnych, a z Wlk. Brytanii - zbieraczy grzybów, żonkili i kierowców.

W 2012 r. pojawiły się nowe oferty na 289 miejsc pracy. Norwegia szuka przewodników turystycznych, ogrodników, barmanów i didżejów, Wielka Brytania opiekunów osób starszych, a Hiszpania animatorów hotelowych - podała rzecznik WUP.

Lipińska przypomina, że przy wakacyjnych pracach sezonowych mogą być zatrudniane osoby od 16 lat, choć większość ofert jest kierowana do osób pełnoletnich. Młodociany pracownik (poniżej 18. roku życia) nie może pracować dłużej niż 8 godzin na dobę. Pracodawca powinien zawrzeć z nim pisemną umowę o pracę z określeniem terminu, rodzaju i warunków pracy. Wynagrodzenie nie może być mniejsze od najniższego wynagrodzenia w Polsce - obecnie 1,5 tys. zł.

W woj. mazowieckim na koniec maja było 257 tys. osób bezrobotnych, a stopa bezrobocia wyniosła 10,3 proc.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK