| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców posiadających wysokie kwalifikacje

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców posiadających wysokie kwalifikacje

Uregulowane zostały warunki, tryb i zasady, na jakich ma być udzielane zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony w celu podjęcia w Rzeczpospolitej Polskiej pracy przez cudzoziemca w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

Nowe rozwiązania wprowadza ustawa z 27 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2012 r. poz. 589), która weszła w życie 12 czerwca 2012 r.

Zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony w celu podjęcia pracy przez cudzoziemca w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji będzie wydawane w ramach jednej procedury administracyjnej, obejmującej zarówno zezwolenie na zamieszkanie w Polsce, jak i zezwolenie na pracę.

Ponadto określono, że w decyzji o wydaleniu określa się termin dobrowolnego opuszczenia przez cudzoziemca terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który wynosi od 7 do 30 dni (obecnie nie dłużej niż 14 dni). Decyzja o wydaleniu, a także decyzja o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium Polski będzie jednocześnie określać zakaz ponownego wjazdu na terytorium naszego kraju (lub terytorium RP i państw obszaru Schengen) oraz okres obowiązywania tego zakazu.

Cudzoziemcy coraz częściej wykorzystywani >>

Ustawa dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej: dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/115/WE z 16 grudnia 2008 r. w sprawie wspólnych norm i procedur stosowanych przez państwa członkowskie w odniesieniu do powrotów nielegalnie przebywających obywateli państw trzecich oraz dyrektywy Rady 2009/50/WE z 25 maja 2009 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Xandia

Doradztwo finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK