| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Internet poprawia jakość życia osób starszych

Internet poprawia jakość życia osób starszych

Internet poprawia jakość życia i pozwala na rozwój osobisty - wynika z badania przeprowadzonego wśród osób w wieku 50+. Dzięki korzystaniu z sieci osoby dojrzałe rozwijają swoje pasje, uczą się nowych rzeczy, a także włączają się w życie społeczności.

Z badania Koalicji Dojrz@łość w Sieci wynika, że dzięki internetowi osoby dojrzałe rozwijają swoje pasje i zainteresowania - czytają opracowania tematyczne, dokonują specjalistycznych zakupów np. rzadkich roślin, książek, uczą się języków obcych, aktywnie uczestniczą w kulturze.

"Internet to kopalnia wiedzy, w której wszystko można znaleźć" - twierdzi 65-letni pan Tomasz, któremu rodzina, wiedząc o jego kłopotach ze wzrokiem, podarowała komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem dla osób słabo widzących.

Jak stosować indywidualny rozkład czasu pracy >>

Komputer z dostępem do sieci zmienił życie pana Tomasza, inżyniera budownictwa. Internet stworzył mu nowe możliwości zdobywania wiedzy, dzięki temu może być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi z branży. Mimo że jest na emeryturze rozwija się, a jego wiedza i doświadczenie są cenione wśród kolegów, często zaskakuje ich wiedzą na temat nowinek technicznych.

Pani Krystyna, odkąd zaczęła korzystać z internetu, jest najlepiej poinformowaną osobą wśród swoich znajomych w kwestii aktualności kulturalnych, a tym którzy mają założoną skrzynkę pocztową, rozsyła cotygodniową informację o ciekawych wydarzeniach. Regularnie uczestniczy w spotkaniach z artystami, chodzi na wernisaże i do kina, korzystając z tańszych biletów.

Specjaliści ostrzegają przed propozycjami pracy przez internet >>

Pani Anna, która jest amatorką ogrodnictwa, dzięki internetowi wygrywa konkursy na najładniejszy ogródek - pomysły na aranżacje czerpie z forów i stron dla fanów ogrodnictwa, a rzadkie okazy znajduje w specjalistycznych w e-sklepach.

Jak pokazało badanie, wśród osób między 50 a 65 rokiem życia najważniejsze korzyści wynikające z bycia internautą mają związek z pracą zawodową i poczuciem, że jest się na bieżąco. Dzięki posługiwaniu się internetem stają się lepszymi pracownikami, znajdują pracę lub klientów na swoje usługi. Dla osób powyżej 65 roku życia kluczową korzyścią jest przełamanie samotności.

Wszyscy respondenci podkreślali, że internet stał się dla nich oknem na świat - dzięki niemu mają dostęp do bieżących informacji. Kolejny aspekt to lepszy kontakt z bliskimi. Osoby starsze doceniają pocztę elektroniczną, komunikatory internetowe, dostęp on-line do albumów ze zdjęciami rodziny i znajomych. Internet pozwala im także odnowić dawne znajomości, a także znaleźć nowe, daje poczucie, że uczestniczą w życiu i są częścią określonej grupy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK