| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w zasadach potwierdzania zawarcia umowy o pracę

Zmiany w zasadach potwierdzania zawarcia umowy o pracę

7 maja br. do Sejmu wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz niektórych innych ustaw, w tym Kodeksu pracy. Zmiany zawarte w projekcie dotyczą m.in. terminu potwierdzenia warunków ustnej umowy o pracę.

Celem projektu ustawy jest wzmocnienie uprawnień inspektorów pracy w zakresie egzekwowania przepisów prawa pracy dotyczących zawierania umów o pracę. Dokument zawiera regulacje, które uprawniają inspektorów pracy do nakazania pracodawcy zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę, w przypadku gdy wykonywana praca odpowiada warunkom określonym w Kodeksie pracy.

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem (art. 22 § 1 k.p.). Zatrudnienie w takich warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Ponadto nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu określonych wyżej warunków wykonywania pracy.

Przytoczona powyżej zasada została doprecyzowana w orzecznictwie Sądu Najwyższego. W wyroku z 25 listopada 2005 r. Sąd Najwyższy uznał, że wykonywanie takich samych czynności może występować w ramach umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej. Cechą umowy o pracę nie jest pozostawanie w dyspozycji pracodawcy, bo to może występować też w umowach cywilnoprawnych, lecz wykonywanie pracy pod kierownictwem pracodawcy. Ta cecha ma charakter konstrukcyjny dla istnienia stosunku pracy (I UK 68/05, „Wokanda” 2006/4/26). Sąd stwierdził również, że brak bezwzględnego obowiązku osobistego świadczenia pracy wyklucza możliwość zakwalifikowania stosunku prawnego jako umowy o pracę (wyrok SN z 28 października 1998 r., I PKN 416/98, OSNP 1999/24/775).

Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia w umowie cech zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i cech umowy cywilnoprawnej o charakterze zatrudnienia decydują cechy przeważające.

Obecnie w przypadku zawarcia umowy cywilnoprawnej, na podstawie której jest świadczona praca spełniająca warunki zatrudnienia pracowniczego, mamy do czynienia z umową o pracę. Jedynym sposobem wyegzekwowania obowiązku zawarcia umowy o pracę jest wytoczenie powództwa o ustalenie istnienia stosunku pracy. Powództwo takie może wytoczyć pracownik lub inspektor pracy. W praktyce jednak ten środek prawny okazał się nieefektywny.

W związku z powyższym posłowie proponują rozszerzenie uprawnień inspektorów pracy o prawo nakazania pracodawcy zastąpienia umowy cywilnoprawnej umową o pracę, w przypadku gdy wykonywana praca odpowiada warunkom określonym w art. 22 § 1 k.p.

Na podstawie nowych przepisów inspektor będzie miał również prawo nakazania pracodawcy potwierdzenia na piśmie ustaleń co do stron, rodzaju oraz warunków umowy o pracę, jeśli pracodawca nie zastosował się do dyspozycji wynikającej z art. 29 § 2 k.p. (obowiązek zawarcia umowy o pracę na piśmie). Jednocześnie posłowie proponują również zmianę treści art. 29 § 2 k.p. Po zmianie, jeżeli umowa nie została zawarta na piśmie, pracodawca będzie musiał pisemnie potwierdzić pracownikowi ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków przed dopuszczeniem pracownika do pracy, a nie jak dotychczas najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez pracownika pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK