| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Analitycy: spadek bezrobocia sezonowy i może związany z Euro2012

Analitycy: spadek bezrobocia sezonowy i może związany z Euro2012

Spadek bezrobocia w kwietniu to oznaka sezonowych, corocznych zmian na rynku pracy, jednak może być związany także z przygotowaniami do Euro 2012 - oceniają analitycy.

Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 12,9 proc. wobec 13,3 proc. w marcu - podał w piątek GUS. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu kwietniu wyniosła 2.072,6 tys. osób.

Ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz uważa, że zmiany na rynku pracy wiosną - to kwestia sezonowa. "Nie robią na mnie wrażenia takie drobne zmiany stopy bezrobocia. Jednak obok sezonowych elementów - rozpoczęcia prac w budownictwie czy rolnictwie - może być to efekt zbliżającego się Euro2012 - ocenił.

"Ileś więcej osób zatrudnionych w hotelarstwie, sprężenie robót przed rozpoczęciem mistrzostw - to może mieć swoje odbicie w tych danych" - powiedział Mordasewicz.

Wysokość zasiłku dla bezrobotnych od 1 czerwca 2012 r. >>

W tym roku raczej spodziewamy się stabilizacji zatrudnienia i bezrobocia. Może będzie nieznaczny wzrost zatrudnienia - ocenił. "Nie sadze, by oprócz zmiany sezonowej bezrobocie spadło w tym roku. Jednak nie ma też takich obaw, że skończy się Euro2012 i nastąpi jakaś gwałtowana zapaść" - powiedział ekspert. "Takich obaw nie ma" - dodał.

Paweł Radwański z Biura Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska uważa, że mimo kwietniowego spadku, nadal wysoka stopa bezrobocia i niskie tempo wzrostu realnej wartości funduszu płac zmniejszają skłonność do zakupów i siłę nabywczą gospodarstw.

Również zdaniem Pracodawców RP spadek bezrobocia jest odbiciem corocznych, sezonowych zmian na rynku pracy. Potwierdza to prognozy, które mówiły, że wskaźnik ten będzie malał, a stopa bezrobocia jest podobna do tej przed rokiem - dodają Pracodawcy RP.

Stopa bezrobocia w maju może spaść do ok. 12,6 proc. >>

GUS podał, że stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w I kwartale 2012 r.10,5 proc. wobec 9,7 proc. w IV kwartale 2011 r. Z danych GUS na koniec kwietnia 2012 roku wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 170,3 tys. osób poszukujących zatrudnienia wobec 193,7 tys. osób w marcu i 169,6 tys. w kwietniu 2011 roku.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK