| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Prezydent: będę badał konstytucyjność ustawy emerytalnej

Prezydent: będę badał konstytucyjność ustawy emerytalnej

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w czwartek, że zbada ustawę emerytalną pod kątem jej zgodności z konstytucją. Dodał, że decyzję w tej sprawie podejmie bez "zbędnej zwłoki", ale potrzebuje czasu na analizę "wszystkich za i przeciw".

Przed Pałacem Prezydenckim przeciwko reformie wydłużającej wiek emerytalny demonstrowała w czwartek NSZZ "Solidarność". Po południu prezydent spotkał się z delegacją "S", w tym z szefem związku Piotrem Dudą.

"Niektórzy apelują, żebym nie podpisywał tej ustawy, inni apelują, abym zrobił to natychmiast (...) Zrobię tak, jak mówi konstytucja, tzn. nie przewiduję (...) zbędnej zwłoki, ale muszę mieć czas na głębokie przeanalizowanie wszystkich za i przeciw" - oświadczył prezydent na briefingu prasowym po spotkaniu.

Zmiany w emeryturach mundurowych - do podpisu prezydenta >>

"Będę dokładnie sprawdzał ustawę właśnie od strony jej konstytucyjności. Robię to zresztą na wszelki wypadek od pewnego czasu i chciałem państwa poinformować, że jak na dzień dzisiejszy nie dostrzegam zagrożeń natury konstytucyjnej dla tej ustawy" - mówił Komorowski. Zastrzegł jednak, że "jeszcze niewątpliwie te badania muszą trochę potrwać".

Piotr Duda powiedział dziennikarzom po spotkaniu z prezydentem, że poprosił go o niepodpisywanie ustawy wydłużającej wiek emerytalny.

"Prezydent mówił, że z drugiej strony też ma +ciśnienie+ jeśli chodzi o część pracodawców, inne środowiska, żeby ustawę w tym kształcie jak najszybciej podpisać. Powiedział, że nie podpisze jej od razu, będzie ją analizował pod kątem konstytucyjnym" - relacjonował Duda.

Komorowski podkreślał na briefingu, że jako prezydent musi myśleć jednocześnie "o obecnych pracownikach, o przyszłych pracownikach (...) jak i o tych, którzy będą przechodzili na emeryturę".

"Prezydent musi myśleć o tych sprawach w perspektywie nie dwóch, trzech lat do wyborów, a w perspektywie 20, 30 lat, kierując się interesem nadrzędnym i oczekując w związku z tym także pewnej solidarności międzypokoleniowej" - podkreślił Komorowski.

Podkreślił też, że w każdym kraju, w którym musiano podjąć temat wydłużenia wieku emerytalnego, wywoływał on emocje.

Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy o emeryturach z FUS >>

"W związku z czym i rozumiem, i szanuję wyrażone przez przedstawicieli różnych środowisk - także środowisk zawodowych - obawy o dostępność miejsc pracy dla starszych pracowników po podniesieniu wieku emerytalnego. Jestem przekonany, że takie zagrożenie w najbliższych latach będzie jednak malało" - ocenił prezydent.

Komorowski zaznaczył też, że reformę emerytalną stara się postrzegać jako "ważny krok w kierunku szerszych działań opartych o dialog społeczny i kompromis". Jak dodał, chodzi o działania zmierzające do poprawy kondycji pracy i do stworzenia bezpiecznej perspektywy dla pracowników w starszym wieku.

Wyraził satysfakcję z tego, że w ustawie emerytalnej ostatecznie zawarto zapisy mówiące o możliwości przejściu na częściową emeryturę.

Jednocześnie prezydent zaznaczył, że podziela troskę o bezpieczeństwo socjalne pracowników.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK