| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Prezydent: będę badał konstytucyjność ustawy emerytalnej

Prezydent: będę badał konstytucyjność ustawy emerytalnej

Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w czwartek, że zbada ustawę emerytalną pod kątem jej zgodności z konstytucją. Dodał, że decyzję w tej sprawie podejmie bez "zbędnej zwłoki", ale potrzebuje czasu na analizę "wszystkich za i przeciw".

"Podzielam troskę o bezpieczeństwo socjalne pracowników, o to, by każda praca (...) w maksymalnym stopniu stwarzała uprawnienia emerytalne i rentowe - w tym także stwarzała szanse na większą wpłatę do systemu z tytułu składki rentowej. Chodzi o to, by przepisy dotyczące pracy tymczasowej nie były nadużywane" - powiedział.

"To jest problem rzeczywisty, a żeby rzeczywisty problem rozwiązać przyzwoicie, trzeba spokojnie o tym rozmawiać i szukać rozwiązań konkretnych i dostępnych dla państwa polskiego" - dodał.

Jak powiedział, "S" przyniosła do niego list ze swoimi propozycjami rozwiązań problemów społecznych. Zadeklarował, że jest "absolutnie otwarty na dialog w tej sprawie".

Również szef "S" mówił dziennikarzom, że zwrócił się do prezydenta o wsparcie dla projektów przygotowywanych przez związek.

"Apelowaliśmy o pomoc w negocjacjach z rządem, aby te projekty jak najszybciej znalazły się w parlamencie i żebyśmy jak najszybciej rozprawili się z umowami +śmieciowymi+, największą zmorą polskich pracowników. Apelowaliśmy, żeby pilnował, by rząd, który ma gotowy projekt autorstwa Solidarności, przesłał go jak najszybciej do parlamentu" - powiedział.

W ocenie prezydenta atmosfera podczas spotkania z kierownictwem "S" była bardzo sympatyczna. "Umówiliśmy się na dalszą wspólną pracę w tych aspektach, o których mówiłem" - zaznaczył.

Prezydent dodał, że rozmowa była krótsza niż planowano, bo na spotkanie miał określony czas. Delegacja "S" przyszła do pałacu ok. godz. 16. Spotkanie było zaplanowane na godz. 15.45.

Pytany, czy spotka się też z innymi związkami np. OPZZ, odpowiedział, że nie wie, czy wpłynęła prośba o takie spotkanie. Zaznaczył, że jeżeli wpłynie, to jest otwarty na spotkanie.

Zaznaczył jednak, że choć teraz decyzja w sprawie ustawy należy do niego i z nikim jej już konsultuje, to jest "otwarty na argumenty i myśli (...) szczególnie wtedy, kiedy się to wiąże z deklaracją dalszej współpracy nad lepszymi rozwiązaniami w innych obszarach".

Prezydent zaznaczył też podczas briefingu, że obecnie "zapomina albo chce się zapomnieć to, że w poprzednich latach zrozumienie dla konieczności podniesienia wieku emerytalnego wyrażali czołowi przedstawiciele zarówno lewicy, jak i prawicy".

"A na pewno wyrażali (je) dwaj moi poprzednicy. Zabrakło jednak wtedy odwagi i dzisiaj Polska jest jednym z ostatnich krajów UE, który chce odpowiedzieć na ewidentne (...) skutki kryzysu demograficznego (...) i dobrodziejstwo, jakim jest wydłużenie się długości życia" - podkreślił prezydent

Prezydent poinformował też, że ustawa emerytalna wpłynęła już do niego z Senatu. W czwartek Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o emeryturach z FUS, zakładającej m.in. podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK