| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > W co czwartej polskiej rodzinie jest bezrobotny

W co czwartej polskiej rodzinie jest bezrobotny

Osoby bezrobotne i poszukujące pracy można obecnie spotkać w mniej więcej co czwartej rodzinie - wynika z sondaży CBOS prowadzonych w marcu i kwietniu. Jak poinformował CBOS, bezrobotni w tych miesiącach stanowili 11 proc. ogółu badanych.

Jak napisano w opublikowanym komunikacie z badań, CBOS pytał respondentów, czy ktoś z ich gospodarstwa domowego jest teraz bez pracy, poszukuje jej i byłby gotów zatrudnić się w najbliższym czasie. Chodziło o ustalenie odsetka rodzin rzeczywiście dotkniętych bezrobociem. "Z deklaracji uzyskanych w marcowym i kwietniowym sondażu wynika, że osoby bezrobotne i poszukujące pracy można obecnie spotkać w mniej więcej co czwartej rodzinie (24 proc.)" - napisano w komunikacie.

Jak zauważyli autorzy badania, odsetek rodzin bezpośrednio doświadczających bezrobocia w ostatnich jedenastu latach najniższy był w 2008 roku (21 proc.), a najwyższy w 2005 roku (38 proc.). "Bezrobocie niezmiennie w największym stopniu dotyka rodziny najbiedniejsze, a więc mające najniższe dochody per capita oraz najgorzej oceniające sytuację materialną swoich gospodarstw domowych. Zależność ta jednak wynika raczej z faktu, że to bezrobocie osoby pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym niekorzystnie wpływa na kondycję materialną rodziny. Inne czynniki sprzyjające doświadczaniu bezrobocia w rodzinach respondentów to niższe wykształcenie oraz zamieszkiwanie w mniejszych miejscowościach. Im lepsze są warunki bytu badanych, im wyższy poziom wykształcenia i, co się z tym wiąże, bardziej znacząca pozycja zawodowa oraz im większa miejscowość zamieszkania, tym rzadziej problem bezrobocia dotyczy ich rodzin" - napisano w komunikacie.

Zgodnie z uzyskanymi przez CBOS deklaracjami, osoby bezrobotne stanowiły w marcu i kwietniu 11 proc. ogółu badanych. 28 proc. dorosłych Polaków przyznało, że byli bezrobotnymi w przeszłości, a pozostali ankietowani (61 proc.) nigdy nie doświadczyli braku pracy.

Jak poinformował CBOS, bezrobocie w Polsce ma w przeważającym stopniu charakter bezrobocia długotrwałego. 57 proc. ankietowanych bezrobotnych pozostaje bez pracy dłużej niż rok, w tym 17 proc. nie ma zatrudnienia od ponad dwóch do pięciu lat, a 28 proc. nie pracuje od ponad pięciu lat.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK