| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > W co czwartej polskiej rodzinie jest bezrobotny

W co czwartej polskiej rodzinie jest bezrobotny

Osoby bezrobotne i poszukujące pracy można obecnie spotkać w mniej więcej co czwartej rodzinie - wynika z sondaży CBOS prowadzonych w marcu i kwietniu. Jak poinformował CBOS, bezrobotni w tych miesiącach stanowili 11 proc. ogółu badanych.

Wśród badanych deklarujących krótkotrwałe bezrobocie, którzy w sumie stanowią 42 proc. bezrobotnych, grupy niemających zatrudnienia krócej niż trzy miesiące, od trzech miesięcy do pół roku, a także od pół roku do roku mają po 14 proc.

"Pomiary od 2001 roku wskazują, że bezrobocie w Polsce ma niezmiennie długookresowy charakter, przy czym w latach 2001-2007 przewaga osób długotrwale bezrobotnych nad pozostającymi bez pracy nie dłużej niż rok była dużo większa niż obecnie i wykazywała tendencję rosnącą. W latach 2008-2009 przewaga ta istotnie zmalała i od 2009 roku utrzymuje się na w miarę zbliżonym poziomie" - napisano w opracowaniu.

Z zebranych przez CBOS deklaracji bezrobotnych wynika, że 59 proc. z nich jest zarejestrowanych w urzędzie pracy. Najczęściej rejestrują się bezrobotni mężczyźni niż kobiety. "Nieco częściej do grupy zarejestrowanych bezrobotnych można zaliczyć również niemających pracy mieszkańców najmniejszych miast, osoby niezadowolone z sytuacji materialnej swojego gospodarstwa domowego, o najniższych dochodach per capita, z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz w wieku od 25 do 44 lat" - czytamy w komunikacie.

Sondaże przeprowadzono w dniach 8-14 marca oraz 12-18 kwietnia na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, liczącej 2033 osób.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »