| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > W co czwartej polskiej rodzinie jest bezrobotny

W co czwartej polskiej rodzinie jest bezrobotny

Osoby bezrobotne i poszukujące pracy można obecnie spotkać w mniej więcej co czwartej rodzinie - wynika z sondaży CBOS prowadzonych w marcu i kwietniu. Jak poinformował CBOS, bezrobotni w tych miesiącach stanowili 11 proc. ogółu badanych.

Wśród badanych deklarujących krótkotrwałe bezrobocie, którzy w sumie stanowią 42 proc. bezrobotnych, grupy niemających zatrudnienia krócej niż trzy miesiące, od trzech miesięcy do pół roku, a także od pół roku do roku mają po 14 proc.

"Pomiary od 2001 roku wskazują, że bezrobocie w Polsce ma niezmiennie długookresowy charakter, przy czym w latach 2001-2007 przewaga osób długotrwale bezrobotnych nad pozostającymi bez pracy nie dłużej niż rok była dużo większa niż obecnie i wykazywała tendencję rosnącą. W latach 2008-2009 przewaga ta istotnie zmalała i od 2009 roku utrzymuje się na w miarę zbliżonym poziomie" - napisano w opracowaniu.

Z zebranych przez CBOS deklaracji bezrobotnych wynika, że 59 proc. z nich jest zarejestrowanych w urzędzie pracy. Najczęściej rejestrują się bezrobotni mężczyźni niż kobiety. "Nieco częściej do grupy zarejestrowanych bezrobotnych można zaliczyć również niemających pracy mieszkańców najmniejszych miast, osoby niezadowolone z sytuacji materialnej swojego gospodarstwa domowego, o najniższych dochodach per capita, z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz w wieku od 25 do 44 lat" - czytamy w komunikacie.

Sondaże przeprowadzono w dniach 8-14 marca oraz 12-18 kwietnia na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski, liczącej 2033 osób.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Fotolia
Fotolia

PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Leszczyńska

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK