| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zwiększenie uprawnień kontrolnych prezesa PFRON

Zwiększenie uprawnień kontrolnych prezesa PFRON

Posłowie proponują nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Chcą m.in. rozszerzenia uprawnień kontrolnych PFRON.

4 kwietnia 2012 r. do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt dotyczy m.in. wzmocnienia uprawnień kontrolnych prezesa PFRON. Ma także na celu urealnienie wysokości wsparcia udzielanego pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne w stosunku do ponoszonych przez nich kosztów płacy (odmrożenie podstawy wyliczania dofinansowania do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych).

Ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 226, poz. 1475), która weszła w życie 1 stycznia 2011 r. zamroziła wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na poziomie minimalnego wynagrodzenia za pracę w grudniu 2009 r. (1276 zł). Posłowie uważają, że dofinansowanie w takiej kwocie nie rekompensuje pracodawcom dodatkowych kosztów, jakie muszą ponieść, aby zatrudnić osoby niepełnosprawne. W związku z tym proponują zniesienie wspomnianego ograniczenia i ustalenie wysokości dofinansowania na poziomie minimalnego wynagrodzenia z 2012 r. (1500 zł). Wprowadzenie przedmiotowej zmiany pozwoli na udzielenie większego wsparcia pracodawcom w zakresie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, co spowoduje większą stabilność zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Rząd chce upowszechniać klauzule społeczne w zamówieniach publicznych >>

W zakresie uprawnień kontrolnych Funduszu projekt wprowadza możliwości przeprowadzenia postępowania sprawdzającego i kontroli przez Fundusz w zakresie zgodności ze stanem faktycznym danych zawartych w dokumentach dotyczących miesięcznego dofinansowania – w tym kwot i terminów poniesienia kosztów płacy. Natomiast w zakresie kompetencji prezesa Funduszu projekt przewiduje m.in. nadanie prezesowi kompetencji wydawania decyzji wstrzymującej dofinansowanie.

Dodatkowo przepisy projektu mają ograniczyć stosowaną obecnie praktykę fikcyjnego zatrudniania pracowników niepełnosprawnych.

W obecnie obowiązującym systemie prawnym mogą mieć miejsce sytuacje, w których za obopólną wiedzą i zgodą stron stosunku pracy osoba niepełnosprawna nie stawia się do pracy, a pracodawca mimo to utrzymuje ją w zatrudnieniu. Dzięki temu może wykazywać ją w stanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a w konsekwencji zmniejszać kwoty należnych wpłat na Fundusz, utrzymywać strukturę zatrudnienia uprawniającą do wystawiania ulg, utrzymania statusu zakładu pracy chronionej i korzystania ze zwolnień podatkowych.

Dlatego nowe regulacje mają na celu wyeliminowanie wpływu fikcyjnego zatrudnienia na finansowanie systemu rehabilitacji oraz korzystanie z instrumentów tego systemu przez niewliczanie do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie ich nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Bilans Kapitału Ludzkiego pokazuje niedopasowanie na rynku pracy >>

Projekt ustawy nowelizacyjnej zawiera również przepisy regulujące kwestię odpowiedzialności pracodawcy za wykroczenia przeciwko przepisom ustawy o rehabilitacji. Nowe przepisy mają na celu zwiększenie dyscypliny w zakresie obowiązków składania przez pracodawców deklaracji i informacji oraz ograniczenie sytuacji, które w efekcie prowadzą do uszczuplenia środków publicznych.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »