| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > PSL przedstawia pakiet społeczny "Z myślą o rodzinie"

PSL przedstawia pakiet społeczny "Z myślą o rodzinie"

Pakiet społeczny "Z myślą o rodzinie" przedstawi w najbliższym czasie PSL - będzie to seria projektów ustaw dotyczących m.in. polityki rodzinnej czy ochrony zdrowia.

Jedna z propozycji zawartych w pakiecie zakłada podwyższenie progów dochodowych uprawniających do pomocy społecznej - poinformował PAP Kosiński.

"PSL już w poprzedniej kadencji zgłaszał ten postulat. Dzięki staraniom Waldemara Pawlaka oraz Jolanty Fedak udało się wówczas doprowadzić do uzgodnienia na Komisji Trójstronnej podwyższenia tych progów. Niestety na Radzie Ministrów projekt zablokował minister finansów. Teraz o podwyższeniu progów mówi Janusz Palikot. Cieszy nas, że w sprawach społecznych możemy liczyć na poparcie Palikota. Miejmy nadzieję, że tym razem minister finansów nie oprotestuje tych zmian" - zaznaczył rzecznik PSL.

Na początku kwietnia premier Tusk spotkał się z Ruchem Palikota i zapowiedział, że w przyszłym roku zostaną prawdopodobnie zwaloryzowane progi dochodowe uprawniające do pomocy społecznej. "Co do progów dochodowych: tutaj mam wiadomość - ona nie jest dobra, bo jest wymuszona jakby rzeczywistością też ustawową - w przyszłym roku (...) w mojej ocenie tak, czy inaczej powinniśmy zwaloryzować progi - mówimy o progach, które uprawniają do pomocy społecznej" - oświadczył Tusk.

Propozycje PSL dotyczą również świadczeń rodzinnych. Jak zapowiedział Kosiński, minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zaproponuje podwyższenie progów uprawniających do pomocy rodzinie.

W ramach pakietu społecznego przypomniany zostanie także projekt ustawy dotyczącej finansowania przedszkoli z budżetu państwa. "W kampanii wyborczej wszyscy posługiwali się tematem finansowania przedszkoli jako politycznym orężem, ale po wyborach tylko PSL zgłosiło w tej sprawie projekt ustawy. Był to pierwszy projekt zgłoszony przez PSL w tej kadencji Sejmu" - podkreślił rzecznik Stronnictwa.

Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty złożony przez PSL w Sejmie w listopadzie ubiegłego roku przewiduje, że gminy dostaną dodatkowe pieniądze z budżetu państwa na prowadzenie przedszkoli. W uzasadnieniu projektu ludowcy pisali, że proponowane przez nich zmiany miałyby umożliwić od początku 2012 r. wsparcie finansowe gmin w prowadzeniu edukacji przedszkolnej dla dzieci 5-letnich. Zgodnie z projektem dodatkowe środki na zapewnienie przygotowania przedszkolnego dla 4-latków państwo musiałoby skierować do samorządów od 2014 roku.

Według wyliczeń Stronnictwa takie rozwiązania kosztowałby w 2012 i 2013 roku po prawie 1 miliardzie złotych. W kolejnych latach byłoby to już około 2 miliardów.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK