| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Urzędy powinny szukać niepełnosprawnych pracowników

Urzędy powinny szukać niepełnosprawnych pracowników

Urzędy powinny aktywnie poszukiwać niepełnosprawnych pracowników, np. współpracując z organizacjami pozarządowymi i instytucjami pośredniczącymi w szukaniu pracy - powiedziała pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

"Widzę tu pewną analogię do problemu dostępu kobiet do najwyższych stanowisk w administracji i biznesie. Kobiety, które mogłyby zająć wysokie stanowiska, są do tego merytorycznie przygotowane, w ogóle o sobie nie myślą w tym kontekście i w związku z tym nie zabiegają o stanowisko, nie przekonują przełożonych, że są najlepsze. Podobnie osoby z niepełnosprawnościami nie myślą odważnie o swojej karierze, nie wierzą, że mogłyby skutecznie zawalczyć o pracę w administracji rządowej. Brak wiary w siebie powoduje, że nie zawsze zgłaszają się do konkursów i w rezultacie kto inny zajmuje stanowiska, które mogłyby z powodzeniem piastować. Ale tę przeszkodę można pokonać, m.in. przez współpracę z organizacjami pozarządowymi i aktywne wychodzenie urzędów do instytucji pośredniczących w poszukiwaniu pracy, takich jak np. uniwersyteckie biura karier" - przekonywała pełnomocniczka.

Jak wynika z danych PFRON, ponad 2 mln osób niepełnosprawnych jest zdolnych do pracy, jednak zaledwie co siódma z nich pracuje. Według Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w 2010 r. aktywnych zawodowo było 25,9 proc. niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Pracowało 29,9 proc. osób z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności, 21 proc. z umiarkowanym i 7,9 proc. ze znacznym.

Wzrost dotacji dla pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych >>

Nawiązując do sytuacji w KPRM pełnomocniczka powiedziała: "To nie jest tak, że płacimy kary, bo dla nas ten problem jest nieważny. Przez ostatnie kilka lat wykonano w Kancelarii Premiera kosztowne remonty, aby dostosować budynek do potrzeb niepełnosprawnych. Szkolimy pracowników kadr, mamy przepisy preferujące niepełnosprawnych i wolę ich zatrudnienia, ale ci kandydaci po prostu się nie zgłaszają." "Jestem jednak pewna, że jeśli wykażemy więcej determinacji w upowszechnianiu informacji o wakatach i będziemy tych pracowników szukać bardziej aktywnie, uda nam się w przyszłości pracować w idealnie zróżnicowanym zespole" - podkreśliła.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK