REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrady Komisji Trójstronnej w sprawie emerytur

REKLAMA

Komisja Trójstronna zajęła się w czwartek projektem zmian w systemie emerytalnym. Minister pracy zapowiedział analizę zgłoszonych propozycji, a wiceminister finansów nie wykluczył, że projekt, który trafi do Sejmu, może się różnić od obecnego. Kompromisu szukali też koalicjanci.

W posiedzeniu Komisji w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie udział wziął premier Donald Tusk. Przekonywał partnerów społecznych do projektu podnoszącego wiek emerytalny do 67 lat i zrównującego go dla kobiet i mężczyzn.

Autopromocja

Premier nie wyszedł do dziennikarzy po posiedzeniu komisji. Związkowcy relacjonowali, że Tusk powiedział podczas debaty, iż projekt reformy emerytalnej nie jest ostateczny. Szef Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka mówił, że według premiera projekt uległ zmianie, ale - według niego - szef rządu nie wyjaśnił, jakiej.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda podkreślił, że nie ma przyzwolenia społecznego na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat. Według Dudy premier zapowiedział, że zrobi wszystko, by nie doszło do referendum w tej sprawie.

Z kolei przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział, że podczas posiedzenia trwały "przepychanki". Stronę rządową poparli pracodawcy, którzy - według Guza - "odsłonili swoją twarz" i są przeciw swoim pracownikom. Zdaniem Guza dlatego trzy centrale związkowe stoją murem "za prawem do godnej emerytury".

W koalicji nie ma zgody w sprawie reformy emerytalnej >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział po posiedzeniu komisji, że uwagi zgłoszone przez partnerów społecznych zostaną przeanalizowane, a strona rządowa przygotuje dla nich prezentację ostatecznego projektu. Nie wykluczył, że ostateczna wersja projektu, który trafi do Sejmu, może się różnić od tego w obecnym kształcie.

Wiceminister gospodarki Mirosław Kasprzak (PSL) powiedział, że podczas spotkania nie było politycznych ustaleń, tylko dyskusja na forum komisji dialogu społecznego. "Pan premier zapewnił, że będzie dalej pracował i weźmie pod uwagę te zgłaszane w czwartek i wcześniej propozycje" - podkreślił. Wiceminister pytany, czy premier jest skłonny do ustępstw, odpowiedział, że jego zdaniem tak.

Teraz przychodzi etap wyciągania wniosków z konsultacji dotyczących podniesienia wieku emerytalnego - wskazał natomiast Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący KT. Zapowiedział, że analizowana będzie m.in. propozycja emerytur częściowych ze zgromadzonego kapitału. Zaznaczył, że ostateczne decyzje w tej sprawie podejmie Rada Ministrów; nie sprecyzował, kiedy projektem zajmie się rząd. Międzyresortowa konferencja uzgodnieniowa może odbyć się na początku przyszłego tygodnia, "a kolejne etapy będą następowały systematycznie po sobie" - mówił. Wskazał, że nadal będą toczyć się rozmowy między koalicjantami w sprawie projektu.


Minister finansów Jacek Rostowski (PO) zapowiedział, że wraz z ministrem pracy przygotują kolejne wyliczenia w sprawie pomysłów partii koalicyjnych dotyczących reformy emerytalnej.

Wiceszef PO Grzegorz Schetyna zapewnił, że nie ma alternatywy dla koalicji PO-PSL. "Zależy nam na wspólnym przejściu przez cały pakiet dotyczący emerytur. Mamy nadzieję, że tak się stanie, potrzebne jest jeszcze trochę czasu, żeby zniwelować różnice" - zaznaczył.

Również minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że koalicja rządowa PO-PSL będzie nadal funkcjonować, ale - jak zaznaczył - jednym z warunków tego jest zmiana stanowiska ludowców w sprawie reformy systemu emerytalnego.

Kampania informacyjna w sprawie wydłużania aktywności zawodowej >>

Wieczorem szef PSL, wicepremier Waldemar Pawlak zapewnił, że konsultacje między PO a PSL dotyczące zmian w systemie emerytalnym "trwają nieustannie". Powiedział, że z szefem rządu miał okazję rozmawiać na ten temat także w czwartek, przy okazji wizyty premiera Ukrainy.

Czwartkowej debacie w Komisji Trójstronnej towarzyszył protest kilkuset kobiet z różnych regionów Polski, reprezentujących największe centrale związkowe; wśród nich były m.in. pielęgniarki, nauczycielki, panie w mundurach górniczych czy marynarskich, które nie zgadzają się na podniesienie wieku emerytalnego. Kobiety wręczyły premierowi kwiaty oraz garnek z jajkami, aby - jak tłumaczyły - "nie robił sobie z nich jaj".

Zdaniem szefowej sekretariatu ochrony zdrowia Solidarności Marii Ochman dialog na temat podniesienia wieku emerytalnego powinien być prowadzony z nimi, a nie z feministkami i kobietami biznesu.

Z protestującymi kobietami nie zgadza się ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz. Argumentował, że od końca II wojny światowej czas życia kobiet wydłużył się o 15 lat, a wiek emerytalny nie zmienił się. Według niego rozsądnym kompromisem byłoby przyjęcie wieku emerytalnego 67 lat, z możliwością częściowych, wcześniejszych emerytur dla osób, które nie czują się na siłach pracować dalej, a zgromadziły już odpowiedni kapitał emerytalny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    REKLAMA

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    REKLAMA

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    10000 zł brutto – ile to netto?

    10000 zł brutto wynagrodzenia - ile to netto? Umowa o pracę zawiera wynagrodzenie brutto, od którego należy odjąć składki ZUS, składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek. Pozostaje wynagrodzenie netto. Oblicz za pomocą kalkulatora, ile na rękę z 10000 zł brutto otrzyma pracownik.

    REKLAMA