| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Obrady Komisji Trójstronnej w sprawie emerytur

Obrady Komisji Trójstronnej w sprawie emerytur

Komisja Trójstronna zajęła się w czwartek projektem zmian w systemie emerytalnym. Minister pracy zapowiedział analizę zgłoszonych propozycji, a wiceminister finansów nie wykluczył, że projekt, który trafi do Sejmu, może się różnić od obecnego. Kompromisu szukali też koalicjanci.

W posiedzeniu Komisji w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie udział wziął premier Donald Tusk. Przekonywał partnerów społecznych do projektu podnoszącego wiek emerytalny do 67 lat i zrównującego go dla kobiet i mężczyzn.

Premier nie wyszedł do dziennikarzy po posiedzeniu komisji. Związkowcy relacjonowali, że Tusk powiedział podczas debaty, iż projekt reformy emerytalnej nie jest ostateczny. Szef Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka mówił, że według premiera projekt uległ zmianie, ale - według niego - szef rządu nie wyjaśnił, jakiej.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda podkreślił, że nie ma przyzwolenia społecznego na podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat. Według Dudy premier zapowiedział, że zrobi wszystko, by nie doszło do referendum w tej sprawie.

Z kolei przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział, że podczas posiedzenia trwały "przepychanki". Stronę rządową poparli pracodawcy, którzy - według Guza - "odsłonili swoją twarz" i są przeciw swoim pracownikom. Zdaniem Guza dlatego trzy centrale związkowe stoją murem "za prawem do godnej emerytury".

W koalicji nie ma zgody w sprawie reformy emerytalnej >>

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział po posiedzeniu komisji, że uwagi zgłoszone przez partnerów społecznych zostaną przeanalizowane, a strona rządowa przygotuje dla nich prezentację ostatecznego projektu. Nie wykluczył, że ostateczna wersja projektu, który trafi do Sejmu, może się różnić od tego w obecnym kształcie.

Wiceminister gospodarki Mirosław Kasprzak (PSL) powiedział, że podczas spotkania nie było politycznych ustaleń, tylko dyskusja na forum komisji dialogu społecznego. "Pan premier zapewnił, że będzie dalej pracował i weźmie pod uwagę te zgłaszane w czwartek i wcześniej propozycje" - podkreślił. Wiceminister pytany, czy premier jest skłonny do ustępstw, odpowiedział, że jego zdaniem tak.

Teraz przychodzi etap wyciągania wniosków z konsultacji dotyczących podniesienia wieku emerytalnego - wskazał natomiast Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący KT. Zapowiedział, że analizowana będzie m.in. propozycja emerytur częściowych ze zgromadzonego kapitału. Zaznaczył, że ostateczne decyzje w tej sprawie podejmie Rada Ministrów; nie sprecyzował, kiedy projektem zajmie się rząd. Międzyresortowa konferencja uzgodnieniowa może odbyć się na początku przyszłego tygodnia, "a kolejne etapy będą następowały systematycznie po sobie" - mówił. Wskazał, że nadal będą toczyć się rozmowy między koalicjantami w sprawie projektu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK