| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Obrady Komisji Trójstronnej w sprawie emerytur

Obrady Komisji Trójstronnej w sprawie emerytur

Komisja Trójstronna zajęła się w czwartek projektem zmian w systemie emerytalnym. Minister pracy zapowiedział analizę zgłoszonych propozycji, a wiceminister finansów nie wykluczył, że projekt, który trafi do Sejmu, może się różnić od obecnego. Kompromisu szukali też koalicjanci.

Minister finansów Jacek Rostowski (PO) zapowiedział, że wraz z ministrem pracy przygotują kolejne wyliczenia w sprawie pomysłów partii koalicyjnych dotyczących reformy emerytalnej.

Wiceszef PO Grzegorz Schetyna zapewnił, że nie ma alternatywy dla koalicji PO-PSL. "Zależy nam na wspólnym przejściu przez cały pakiet dotyczący emerytur. Mamy nadzieję, że tak się stanie, potrzebne jest jeszcze trochę czasu, żeby zniwelować różnice" - zaznaczył.

Również minister sprawiedliwości Jarosław Gowin uważa, że koalicja rządowa PO-PSL będzie nadal funkcjonować, ale - jak zaznaczył - jednym z warunków tego jest zmiana stanowiska ludowców w sprawie reformy systemu emerytalnego.

Kampania informacyjna w sprawie wydłużania aktywności zawodowej >>

Wieczorem szef PSL, wicepremier Waldemar Pawlak zapewnił, że konsultacje między PO a PSL dotyczące zmian w systemie emerytalnym "trwają nieustannie". Powiedział, że z szefem rządu miał okazję rozmawiać na ten temat także w czwartek, przy okazji wizyty premiera Ukrainy.

Czwartkowej debacie w Komisji Trójstronnej towarzyszył protest kilkuset kobiet z różnych regionów Polski, reprezentujących największe centrale związkowe; wśród nich były m.in. pielęgniarki, nauczycielki, panie w mundurach górniczych czy marynarskich, które nie zgadzają się na podniesienie wieku emerytalnego. Kobiety wręczyły premierowi kwiaty oraz garnek z jajkami, aby - jak tłumaczyły - "nie robił sobie z nich jaj".

Zdaniem szefowej sekretariatu ochrony zdrowia Solidarności Marii Ochman dialog na temat podniesienia wieku emerytalnego powinien być prowadzony z nimi, a nie z feministkami i kobietami biznesu.

Z protestującymi kobietami nie zgadza się ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz. Argumentował, że od końca II wojny światowej czas życia kobiet wydłużył się o 15 lat, a wiek emerytalny nie zmienił się. Według niego rozsądnym kompromisem byłoby przyjęcie wieku emerytalnego 67 lat, z możliwością częściowych, wcześniejszych emerytur dla osób, które nie czują się na siłach pracować dalej, a zgromadziły już odpowiedni kapitał emerytalny.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »