| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > W koalicji nie ma zgody w sprawie reformy emerytalnej

W koalicji nie ma zgody w sprawie reformy emerytalnej

Koalicji PO-PSL nie udało się osiągnąć porozumienia ws. reformy emerytalnej. Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak uważa jednak, że nadal jest ono możliwe. O możliwości zbudowania większości parlamentarnej, która umożliwi przyjęcie reformy, będzie w środę debatować zarząd PO.

Na podniesienie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia niezmiennie nie zgadza się PiS. "Są alternatywne propozycje. Wielokrotnie je przedstawialiśmy" - powiedział PAP rzecznik PiS Adam Hofman. Wymienił m.in. możliwość wyboru między OFE a ZUS.

Rządowego projektu nie zamierza popierać także Solidarna Polska. Rzecznik Solidarnej Polski Patryk Jaki stwierdził w rozmowie z PAP, że nie można zmuszać ludzi do pracy do 67 roku życia. Dodał, że SP cieszy się z konfliktu w koalicji, gdyż - według niego - daje to nadzieję, że "ten zły dla Polski projekt nie zostanie przyjęty".

Zdaniem szefa Fundacji Batorego, politologa Aleksandra Smolara PO wywiera presję na PSL w sprawie reformy emerytalnej a poszukiwanie większości parlamentarnej dla poparcia swoich planów "może się zamienić w budowanie większości rządowej i rekonstrukcję rządu". "To oznacza próbę wywarcia presji na PSL, które musi pamiętać, jak skończyło się głosowanie przeciwko partii dominującej w koalicji rządowej za czasów premierostwa Leszka Millera" - powiedział Smolar PAP.

Według niego, najbardziej prawdopodobnym sojusznikiem PO w tej sprawie jest Ruch Palikota, który deklarował, że może zagłosować za tym rozwiązaniem pod pewnymi warunkami. "Możliwe też, że PO będzie zabiegać o poparcie nie całych klubów parlamentarnych, ale poszczególnych posłów" - dodał. Jego zdaniem, może to oznaczać przebudowę koalicji, choć - zaznaczył - byłaby to dla PO trudna decyzja.

Z kolei socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Jarosław Flis uważa, że PO nie ma alternatywy dla negocjacji z PSL ws. reformy emerytalnej. Jego zdaniem, "PO niczym nie może postraszyć PSL, bo nikt nie jest w stanie dać jej więcej niż PSL". "PO nie ma samodzielnej większości w Sejmie i nic nie wskazuje na to, żeby taka większość się pojawiła" - powiedział Flis. Według niego, PO nie ma żadnej alternatywy dla negocjacji z PSL, a przyspieszone wybory byłyby dla niej katastrofą.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »