| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Musimy dłużej pracować, bo dłużej żyjemy w dobrym zdrowiu

Musimy dłużej pracować, bo dłużej żyjemy w dobrym zdrowiu

Musimy pracować dłużej, ponieważ dłużej żyjemy i to w dobrym zdrowiu - przekonywał w Brukseli komisarz Laszlo Andor. Jego zdaniem w obecnej sytuacji demograficznej wydłużenie wieku emerytalnego jest najlepszym rozwiązaniem; alternatywą mogłoby być obniżenie emerytur.

Podkreślił także, że trzeba dążyć do tego, by żadna grupa pracowników nie była dyskryminowana - obecnie są grupy bardzo dobrze chronione pod względem zabezpieczenia społecznego i są grupy, które żadnej ochrony nie mają - dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi. Przyznał, że w obecnej sytuacji ekonomicznej jest to wyzwanie, ale trzeba się z nim zmierzyć.

Według KE emerytury są głównym źródłem dochodów dla ok. jednej czwartej mieszkańców UE, jeśli więc nie będą odpowiednio wysokie, miliony osób czeka na starość ubóstwo. Komisja zapowiada, że od przyszłego roku grupa pracujących zacznie się kurczyć: w 2008 r. na jednego emeryta przypadały cztery osoby pracujące, do 2060 r. będą to już tylko dwie osoby.

Zgodnie z danymi Eurostatu wskaźniki zatrudnienia osób starszych rosną: w grupie 60-64 lata wzrosły z 23 proc. w 2000 r. do 31 proc. w 2010 r., zaś w grupie 55-59 lat zwiększyły się z 50 proc. do 61 proc. Jednak Polska odznacza się jednym z najniższych współczynników zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata - 34 proc. w 2010 r.; niższy ma tylko Malta (30,2 proc.), a najwyższy Szwecja (70,5 proc.).

W białej księdze Komisja zachęca kraje UE, by promowały dłuższą pracę poprzez powiązanie wieku emerytalnego z oczekiwaną długością życia, ograniczenie dostępu do wcześniejszych emerytur i wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Zwraca jednak uwagę, że trzeba zapewnić warunki starszym osobom do kontynuowania kariery m.in. przez dostosowanie miejsc pracy i zmianę praktyk rynkowych.

Wyrównany wiek emerytalny w UE w 2010 r. (65 lat) miały: Dania, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Cypr, Niemcy, Irlandia, Luksemburg i Belgia. Kilka krajów podniesie wiek emerytalny, m.in. Hiszpania, Irlandia, Dania, Niemcy, Włochy: w większości do 67 lat, a Irlandia - do 68 lat. Podniesienie wieku emerytalnego zapowiedział w swoim expose także premier Donald Tusk; według propozycji rządu miałoby to być 67 lat.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK