| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ustawa o weteranach wchodzi w życie 30 marca

Ustawa o weteranach wchodzi w życie 30 marca

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, przyznająca osobom, które służyły na misjach zagranicznych, m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną, wchodzi w życie 30 marca.

Wiceszef MON Czesław Mroczek, odpowiedzialny w resorcie za sprawy społeczne, uważa, że wejście ustawy w życie to ważne wydarzenie. "W sposób oficjalny ustawa wprowadza instytucję opieki, pomocy weteranom. Nadaje status weterana wszystkim osobom, które uczestniczyły w misjach zagranicznych. Wprowadza formę pomocy materialnej, również świadczenia honorowe" - powiedział Mroczek.

Dla MON wejście ustawy w życie to finał procesu przygotowywania systemowych zasad opieki nad uczestnikami misji zagranicznych, których od lat 50. XX wieku było (łącznie z przedstawicielami służb innych niż wojsko) ok. 100 tys.

Ustawa, uchwalona w sierpniu 2011 r., wskazuje dwie grupy - weteranów i weteranów poszkodowanych. Status weterana będzie mógł uzyskać każdy, kto nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni brał udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, był członkiem kontyngentu policyjnego, wykonywał zadania ochronne BOR albo służył w ramach "zapewniania bezpieczeństwa państwa"; zawodowym strażakom status weterana przysługuje natomiast za co najmniej 60 dni łącznej służby w grupach ratowniczych.

Z kolei status weterana poszkodowanego może zostać nadany temu weteranowi, który doznał uszczerbku na zdrowiu, bo w czasie misji zachorował lub miał wypadek; ustawa za rany odniesione w wypadku uznaje też te powstałe wskutek zamachu lub walki z przeciwnikiem.

MSW o reformie emerytur mundurowych >>

Uprawnienia wynikające z ustawy o weteranach przysługują osobom skierowanym za granicę przez wojsko, służby mundurowe MSW (policję, Straż Graniczną, Biuro Ochrony Rządu i Państwową Straż Pożarną) oraz służby specjalne (Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Agencję Bezpieczeństwa Wojskowego i Agencję Wywiadu).

Status weterana lub weterana poszkodowanego będzie można otrzymać na własny wniosek złożony do szefa MON, MSW lub ABW. Do pisma należy dołączyć dokument potwierdzający służbę za granicą (wydany np. przez dowódcę jednostki) oraz zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Weteranem nie może bowiem zostać osoba skazana za przestępstwo umyślne popełnione w związku ze służbą na misji albo przestępstwo przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej (np. szpiegostwo albo znieważenie prezydenta lub symboli państwowych). Osoby ubiegające się o status weterana poszkodowanego muszą dodatkowo złożyć dokumenty poświadczające uszczerbek na zdrowiu. Wszyscy weterani mają otrzymać legitymacje potwierdzające ich status.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK