| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ustawa o weteranach wchodzi w życie 30 marca

Ustawa o weteranach wchodzi w życie 30 marca

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, przyznająca osobom, które służyły na misjach zagranicznych, m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną, wchodzi w życie 30 marca.

Weteranom i weteranom poszkodowanym, a także ich najbliższym, ustawa daje prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej poza kolejnością w placówkach podległych np. MON i MSW. Każdy weteran będzie też mógł zostać umieszczony w Domu Weterana w Lądku Zdroju.

Weteranom poszkodowanym przysługuje pomoc finansowa na naukę od etapu szkoły ponadgimnazjalnej (w przypadku żołnierzy) lub studiów (pozostali weterani). Rocznie na ten cel będzie można otrzymać maksymalnie czterokrotność najniższej emerytury (ta wynosi obecnie ok. 800 zł). Pomoc będzie musiała zostać zwrócona, jeśli weteran nie ukończy nauki.

Weteranom poszkodowanym, którzy otrzymują rentę inwalidzką, ustawa przyznaje ulgi na przejazdy komunikacją miejską (50 proc.) oraz koleją i autobusami (37 proc.). Poszkodowani weterani żołnierze i funkcjonariusze ABW i AW, a także wszyscy weterani z wojska i tych służb, którzy skończyli 65 lat, będą mogli otrzymać zapomogi.

Weterani poszkodowani, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką, na swój wniosek mogą otrzymać dodatek weterana poszkodowanego. Może on wynieść maksymalnie 80 proc. najniższej emerytury, w zależności od uszczerbku na zdrowiu doznanego na misji.

Ustawa przewiduje też szereg honorowych uprawnień dla weteranów. Poszkodowanym żołnierzom będzie można przyznać odznakę "Za Rany i Kontuzje", a wszystkim weteranom ze służb mundurowych i specjalnych - odznaki honorowe za zasługi. Wszystkim weteranom-żołnierzom w rezerwie lub stanie spoczynku ustawa przyznaje prawo noszenia munduru, a ci żołnierze poszkodowani na misjach, których zwolniono ze służby, raz mogą otrzymać mundur wyjściowy. Jeżeli weteran lub weteran poszkodowany zostanie zaproszony na uroczystości organizowane np. przez MON, maksymalnie dwa razy w roku będzie mu przysługiwał zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania. Zmarłym weteranom i weteranom poszkodowanym, na wniosek rodziny, będzie przysługiwała asysta honorowa podczas pogrzebu w kraju. Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych 29 maja w Polsce będzie Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Aktualnie trwa proces przygotowywania rozporządzeń wykonawczych - w ustawie jest 21 takich delegacji, w tym 12 skierowanych do ministerstwa obrony. Do połowy marca w Dzienniku Ustaw ogłoszono trzy wydane przez MON rozporządzenia, zaś w piątek resort poinformował o podpisaniu kolejnego przez ministra Tomasza Siemoniaka. Wiceminister Mroczek powiedział PAP, że gotowe są dwa kolejne rozporządzenia, zaś pozostałe sześć, dotyczące zagadnień zdrowotnych, są w trakcie konsultacji. "Założenie ministra Siemoniaka i moje jest takie, że do końca marca zdążymy" - podkreślił Mroczek.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK