| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > MSW o reformie emerytur mundurowych

MSW o reformie emerytur mundurowych

Zakończyły się konsultacje nad projektem zmian w emeryturach służb mundurowych. Dnia 8 marca br. Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych oraz Michał Deskur, podsekretarz stanu w MSW spotkali się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych. Prawdopodobnie jeszcze w marcu Rada Ministrów zajmie się projektem, a potem trafi on do Sejmu.

W trakcie konsultacji nad projektem zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych strona związkowa zgłosiła uwagi. Najczęściej dotyczyły one warunków nabycia pierwszych uprawnień emerytalnych oraz naliczenia podstawy przyszłej emerytury. Wszystkie uwagi, zarówno strony związkowej jak i zgłoszone w trakcie konsultacji międzyresortowych zostały opublikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MSW.

ZUS nie będzie weryfikować źle wyliczonych emerytur i rent >>

Po spotkaniu ze stroną związkową Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych poinformował, że projekt zmian w systemie emerytur mundurowych zostanie przesłany na Komitet Stały Rady Ministrów. - Mamy nadzieję, że jeszcze w marcu Rada Ministrów zajmie się projektem - powiedział szef MSW. Potem projekt trafi do Sejmu.

Podczas spotkania z przedstawicielami związków zawodowych minister Jacek Cichocki przedstawił główne argumenty, które spowodowały, że w projekcie nie zostały uwzględnione uwagi strony związkowej. Równocześnie szef MSW zapowiedział, że resort spraw wewnętrznych udzieli szczegółowej odpowiedzi na uwagi i stanowiska, które zgłoszono podczas konsultacji społecznych.

Minister spraw wewnętrznych dodał jeszcze, że w związku z propozycjami podniesienia wieku emerytalnego dla wszystkich obywateli, również podniesienie wieku emerytalnego dla funkcjonariuszy wydaje się naturalne.

Proponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmiany nie będą dotyczyć funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana obejmie wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy. Zachowany zostanie odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych. Zostaną nim objęci zarówno funkcjonariusze będący już w służbie, jak i ci, którzy dopiero do niej przystąpią. Funkcjonariusze nadal będą, więc nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

Kiedy można rozwiązać umowę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym >>

Przypomnijmy, iż proponowane zmiany przewidują, że:

- prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby;

- minimalny wiek emerytalny to 55 lat, a minimalny staż służby to 25 lat, a nie jak do tej pory 15 lat. Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat zagwarantuje prawo do emerytury;

- wysokość emerytury zależała będzie od wysokości pensji z trzech kolejnych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji. Wyboru trzech kolejnych lat dokona funkcjonariusz lub żołnierz zawodowy. Podstawą wymiaru emerytury będzie średnie uposażenie z trzech kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami o charakterze stałym;

- funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym, a nowym systemem.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »