| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > MSW o reformie emerytur mundurowych

MSW o reformie emerytur mundurowych

Zakończyły się konsultacje nad projektem zmian w emeryturach służb mundurowych. Dnia 8 marca br. Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych oraz Michał Deskur, podsekretarz stanu w MSW spotkali się z przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych. Prawdopodobnie jeszcze w marcu Rada Ministrów zajmie się projektem, a potem trafi on do Sejmu.

W trakcie konsultacji nad projektem zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych strona związkowa zgłosiła uwagi. Najczęściej dotyczyły one warunków nabycia pierwszych uprawnień emerytalnych oraz naliczenia podstawy przyszłej emerytury. Wszystkie uwagi, zarówno strony związkowej jak i zgłoszone w trakcie konsultacji międzyresortowych zostały opublikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MSW.

ZUS nie będzie weryfikować źle wyliczonych emerytur i rent >>

Po spotkaniu ze stroną związkową Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych poinformował, że projekt zmian w systemie emerytur mundurowych zostanie przesłany na Komitet Stały Rady Ministrów. - Mamy nadzieję, że jeszcze w marcu Rada Ministrów zajmie się projektem - powiedział szef MSW. Potem projekt trafi do Sejmu.

Podczas spotkania z przedstawicielami związków zawodowych minister Jacek Cichocki przedstawił główne argumenty, które spowodowały, że w projekcie nie zostały uwzględnione uwagi strony związkowej. Równocześnie szef MSW zapowiedział, że resort spraw wewnętrznych udzieli szczegółowej odpowiedzi na uwagi i stanowiska, które zgłoszono podczas konsultacji społecznych.

Minister spraw wewnętrznych dodał jeszcze, że w związku z propozycjami podniesienia wieku emerytalnego dla wszystkich obywateli, również podniesienie wieku emerytalnego dla funkcjonariuszy wydaje się naturalne.

Proponowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmiany nie będą dotyczyć funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana obejmie wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy. Zachowany zostanie odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych. Zostaną nim objęci zarówno funkcjonariusze będący już w służbie, jak i ci, którzy dopiero do niej przystąpią. Funkcjonariusze nadal będą, więc nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

Kiedy można rozwiązać umowę z pracownikiem w wieku przedemerytalnym >>

Przypomnijmy, iż proponowane zmiany przewidują, że:

- prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby;

- minimalny wiek emerytalny to 55 lat, a minimalny staż służby to 25 lat, a nie jak do tej pory 15 lat. Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat zagwarantuje prawo do emerytury;

- wysokość emerytury zależała będzie od wysokości pensji z trzech kolejnych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji. Wyboru trzech kolejnych lat dokona funkcjonariusz lub żołnierz zawodowy. Podstawą wymiaru emerytury będzie średnie uposażenie z trzech kolejnych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami o charakterze stałym;

- funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym, a nowym systemem.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK