| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Tusk i Pawlak deklarują wolę kompromisu w sprawie emerytur

Tusk i Pawlak deklarują wolę kompromisu w sprawie emerytur

Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak zadeklarowali wolę wypracowania wspólnego projektu w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego. PSL nie rezygnuje jednak z postulatu wcześniejszych emerytur dla matek. "To trudny czas dla koalicji" - przyznał wiceszef PO Grzegorz Schetyna.

W czwartek rano - w ramach przeglądu resortów - premier ma spotkać się z szefem PSL i ministrem gospodarki. Na poniedziałek z kolei planowane jest spotkanie władz PO i PSL w sprawie planów reformy emerytalnej.

Pawlak ocenił w środę, że w koalicji panuje dobra atmosfera do tego, by znaleźć kompromis w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego. "Do tej pory zawsze dążyliśmy do kompromisu i taka jest istota koalicji, żeby szukać rozwiązań, które w miarę możliwości uwzględniają wszystkie ważne realia - tak, aby rozwiązanie było jak najlepsze" - powiedział dziennikarzom Pawlak.

Również premier Tusk zadeklarował, że zależy mu na tym, by po wysłuchaniu wszystkich uwag i ewentualnych korektach PO i PSL przedstawiły wspólny, rządowy projekt w sprawie emerytur. Zastrzegł, że jego istotą powinno być podniesienie i zrównanie wieku emerytalnego do 67. roku życia.

Konsultacje w sprawie wieku emerytalnego będą trwały 30 dni >>

Szef PSL był pytany przez dziennikarzy, jak odbiera nieoficjalne wypowiedzi polityków PO, że jeśli PSL nie poprze propozycji Platformy w sprawie emerytur, zrobią to posłowie Ruchu Palikota. "Słyszę te słowa polityków PO powtarzane przez dziennikarzy, ale jeszcze nie widziałem polityka Platformy, ani nie słyszałem na żywo polityka, który wykrzykiwałby takie radykalne poglądy" - odparł Pawlak.

Do sytuacji w koalicji PO-PSL odniósł się wiceszef PO Grzegorz Schetyna, która uważa, że koalicja musi przetrwać, bo nie ma dla niej alternatywy w Sejmie. Schetyna przyznał jednocześnie, że okres poszukiwania porozumienia w sprawie reformy emerytalnej to "trudny czas dla koalicji".

Schetyna ocenił, że bardzo ważne będzie planowane na poniedziałek spotkanie prezydiów PO i PSL. Według niego będzie ono dotyczyło "fundamentu koalicji - przygotowania reformy emerytalnej" i będzie "ważnym dniem dla koalicji".

"Uważam, że wszyscy powinniśmy się angażować - mówię tutaj o liderach PSL i Platformy - aby zbliżyć stanowiska" - ocenił Schetyna. Jak przyznał, "różnice są spore".

Główna różnica między PO i PSL w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego dotyczy kobiet. Ludowcy postulują, by umożliwić im wcześniejsze zakończenie pracy - o 3 lata za urodzone dziecko. Czas pracy matek mógłby być maksymalnie skrócony o 9 lat. PO nie zgadza się na takie rozwiązanie.

Kiedy powstaje obowiązek dokonywania wpłat na PFRON >>

Tusk uważa, że propozycje Stronnictwa dotyczące reformy emerytalnej "nie wytrzymują krytyki" ekspertów. "Bardzo dobra intencja, ale to nie jest trafnie sformułowany projekt" - ocenił. Jak zaznaczył, jeśli pojawią się "dobre, lepsze pomysły, to jest oczywiście otwarty na pomysły, ale pod jednym warunkiem, że nie złamią logiki tej ustawy".

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK