| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Efekty kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich

Efekty kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich

W ramach prowadzonej w całym 2011 r. kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy lekarze orzecznicy ZUS wydali 38,2 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku chorobowego. Liczba ograniczonej w ten sposób absencji sięgnęła 2067 tys. dni. Natomiast kwota wstrzymanych decyzją lekarzy zasiłków wyniosła 10,7 mln zł.

Z kolei prowadzone od stycznia do grudnia 2011 r. kontrole prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich objęły 136, 5 tys. ubezpieczonych. W ich efekcie prawa do zasiłku pozbawiono 4,3 tys. osób. Było to równoznaczne z cofnięciem wypłaty świadczeń chorobowych na łączną kwotę 4,2 mln zł.

ZUS ma też obowiązek ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, gdy choremu ustaje tytuł do ubezpieczenia. Świadczenie chorobowe jest wówczas obniżane do wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W związku z powyższym w 2011 r. kwota ograniczonych z tego tytułu świadczeń wyniosła 124,9 mln zł.

Od 21 kwietnia 2012 r. zacznie obowiązywać nowy wzór zwolnień lekarskich >>

Dodatkowo ZUS w ubiegłym roku wielokrotnie podejmował decyzje o obniżeniu wypłacanego świadczenia chorobowego o 25% z powodu niedostarczenia płatnikowi składek zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni. Świadczenie w obniżonej kwocie przysługuje wówczas od 8. dnia orzeczonej niezdolności aż do dostarczenia zwolnienia. Kwota obniżonych tym sposobem zasiłków sięgnęła w 2011 r. 8,3 mln zł.

Łącznie w całym 2011 r. ZUS cofnął bądź obniżył świadczenia chorobowe na łączną kwotę 148,1 mln zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Exact Software

Exact Software Poland Sp. z o.o. dostarcza dynamiczne oprogramowanie dla biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »