| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Efekty kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich

Efekty kontroli wykorzystania zwolnień lekarskich

W ramach prowadzonej w całym 2011 r. kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy lekarze orzecznicy ZUS wydali 38,2 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku chorobowego. Liczba ograniczonej w ten sposób absencji sięgnęła 2067 tys. dni. Natomiast kwota wstrzymanych decyzją lekarzy zasiłków wyniosła 10,7 mln zł.

Z kolei prowadzone od stycznia do grudnia 2011 r. kontrole prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich objęły 136, 5 tys. ubezpieczonych. W ich efekcie prawa do zasiłku pozbawiono 4,3 tys. osób. Było to równoznaczne z cofnięciem wypłaty świadczeń chorobowych na łączną kwotę 4,2 mln zł.

ZUS ma też obowiązek ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, gdy choremu ustaje tytuł do ubezpieczenia. Świadczenie chorobowe jest wówczas obniżane do wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W związku z powyższym w 2011 r. kwota ograniczonych z tego tytułu świadczeń wyniosła 124,9 mln zł.

Od 21 kwietnia 2012 r. zacznie obowiązywać nowy wzór zwolnień lekarskich >>

Dodatkowo ZUS w ubiegłym roku wielokrotnie podejmował decyzje o obniżeniu wypłacanego świadczenia chorobowego o 25% z powodu niedostarczenia płatnikowi składek zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni. Świadczenie w obniżonej kwocie przysługuje wówczas od 8. dnia orzeczonej niezdolności aż do dostarczenia zwolnienia. Kwota obniżonych tym sposobem zasiłków sięgnęła w 2011 r. 8,3 mln zł.

Łącznie w całym 2011 r. ZUS cofnął bądź obniżył świadczenia chorobowe na łączną kwotę 148,1 mln zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK