| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Przedsiębiorca w wieku 55/60+ będzie miał szansę na zasiłek dla bezrobotnych

Przedsiębiorca w wieku 55/60+ będzie miał szansę na zasiłek dla bezrobotnych

Przedsiębiorcy, którzy z powodu osiągnięcia 55 i 60 lat (odpowiednio dla kobiet i mężczyzn) są zwolnieni z opłacania składek na Fundusz Pracy, nie mieli dotychczas możliwości uzyskania zasiłku dla bezrobotnych po zamknięciu działalności gospodarczej. Ta sytuacja została na przełomie roku doraźnie zmieniona przez ministerialne wytyczne dla urzędów pracy.

Obowiązkową składkę na Fundusz Pracy, ustaloną od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wynoszących w przeliczeniu na okres miesiąca co najmniej równowartość minimalnego wynagrodzenie za pracę (bez stosowania ograniczenia do tzw. 30-krotności), obowiązkowo opłacają m.in. osoby prowadzące działalność pozarolniczą (art. 104 ust. 1 pkt 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). Nie opłaca się jej za osoby, które osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn (art. 104b ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia). Składki na Fundusz Pracy nie można opłacać dobrowolnie, dlatego okres prowadzenia działalności po ukończeniu przez przedsiębiorcę 55/60 lat nie mógł być dotychczas wliczany do stażu, od którego było uzależnione uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Liczba bezrobotnych przekroczyła 2 miliony >>

Były przedsiębiorca może uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych, jeżeli po zakończeniu działalności:

● nie otrzymał propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz

● w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni, opłacał składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności od podstawy nie mniejszej niż kwota minimalnego wynagrodzenie za pracę.

Pod koniec grudnia 2011 r. do powiatowych urzędów w całej Polsce Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej skierowało wyjaśnienia (pismo z 23 grudnia 2011 r., sygn. DRP-VIII-0212–507–2-ss/11), zgodnie z którymi urzędy pracy powinny w określonych okolicznościach traktować okres działalności po ukończeniu przez przedsiębiorcę 55/60 lat tak, jakby był okresem opłacania składki na Fundusz Pracy, mimo że faktycznie opłacanie tej składki nie miało miejsca. Zgodnie z ministerialnymi wytycznymi osoby te mają obecnie możliwość uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, po spełnieniu wszystkich pozostałych ustawowych warunków.

WAŻNE!
Osoby w wieku 55/60+, które zakończyły działalność pozarolniczą, mają szansę na uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych, mimo że nie miały obowiązku opłacać składki na Fundusz Pracy.

Inaczej jest z byłymi przedsiębiorcami, którzy już uzyskali status osoby bezrobotnej, a ze względu na zwolnienie z obowiązku opłacania składki na FP po osiągnięciu wieku 55/60+ nie otrzymali prawa do zasiłku. Jak informują urzędy pracy, osoby te nie mają możliwości uzyskania tego zasiłku z mocą wsteczną. Gdyby natomiast chciały się starać o uzyskanie prawa do zasiłku „na bieżąco”, a spełniały wszystkie pozostałe ustawowe warunki do jego uzyskania, wówczas każdy taki przypadek będzie zbadany indywidualnie i w zależności od ustalonych okoliczności zostanie podjęta decyzja o przyznaniu lub odmowie przyznania zasiłku.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK