| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > PFRON: większość niepełnosprawnych może pracować

PFRON: większość niepełnosprawnych może pracować

Większość niepełnosprawnych może pracować, niewiele jest dysfunkcji, które wykluczają z rynku pracy - przekonuje prezes PFRON Wojciech Skiba.

Małgorzata Jarosz-Jarszewska z Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich, także będącej partnerem projektu, mówiła, że dla uczestników organizowano najpierw szkolenia podnoszące podstawowe kwalifikacje, jak elementarna obsługa komputera, prowadzenie rozmów telefonicznych, kreowanie swojego wizerunku, a następnie szkolenia specjalistyczne, indywidualnie dobrane do potrzeb beneficjentów, np. obsługa kas fiskalnych, tworzenie stron internetowych.

Prawo osoby niepełnosprawnej do zwolnienia od pracy >>

Podkreśliła, że każda oferta pracy, zanim trafiła do uczestników projektu, była analizowana pod kątem tego, czy pracodawca naprawdę chce zatrudnić niepełnosprawnego, czy jest na to przygotowany i czy miejsce pracy jest dostosowane. Organizowano specjalne spotkania z pracodawcami.

Zwróciła uwagę, że dzięki projektowi wiele firm, z którymi organizatorzy współpracowali (szkoleniowych, transportowych) zaczęło rozumieć, że coraz więcej osób niepełnosprawnych wychodzi z domu, szuka pracy i trzeba mieć dla nich ofertę. W czasie projektu niektóre z nich zaproponowały miejsca pracy dla jego beneficjentów.

Jak podaje Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w 2010 r. aktywnych zawodowo było 25,9 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Pracowało 29,9 proc. osób w wieku produkcyjnym z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności, 21 proc. z umiarkowanym i 7,9 proc. ze znacznym.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK