| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > PFRON: większość niepełnosprawnych może pracować

PFRON: większość niepełnosprawnych może pracować

Większość niepełnosprawnych może pracować, niewiele jest dysfunkcji, które wykluczają z rynku pracy - przekonuje prezes PFRON Wojciech Skiba.

Małgorzata Jarosz-Jarszewska z Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich, także będącej partnerem projektu, mówiła, że dla uczestników organizowano najpierw szkolenia podnoszące podstawowe kwalifikacje, jak elementarna obsługa komputera, prowadzenie rozmów telefonicznych, kreowanie swojego wizerunku, a następnie szkolenia specjalistyczne, indywidualnie dobrane do potrzeb beneficjentów, np. obsługa kas fiskalnych, tworzenie stron internetowych.

Prawo osoby niepełnosprawnej do zwolnienia od pracy >>

Podkreśliła, że każda oferta pracy, zanim trafiła do uczestników projektu, była analizowana pod kątem tego, czy pracodawca naprawdę chce zatrudnić niepełnosprawnego, czy jest na to przygotowany i czy miejsce pracy jest dostosowane. Organizowano specjalne spotkania z pracodawcami.

Zwróciła uwagę, że dzięki projektowi wiele firm, z którymi organizatorzy współpracowali (szkoleniowych, transportowych) zaczęło rozumieć, że coraz więcej osób niepełnosprawnych wychodzi z domu, szuka pracy i trzeba mieć dla nich ofertę. W czasie projektu niektóre z nich zaproponowały miejsca pracy dla jego beneficjentów.

Jak podaje Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, w 2010 r. aktywnych zawodowo było 25,9 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym. Pracowało 29,9 proc. osób w wieku produkcyjnym z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności, 21 proc. z umiarkowanym i 7,9 proc. ze znacznym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK