| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Konsultacje w sprawie wieku emerytalnego będą trwały 30 dni

Konsultacje w sprawie wieku emerytalnego będą trwały 30 dni

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w najbliższym czasie projekt dotyczący wydłużenia wieku emerytalnego trafi do konsultacji społecznych, które potrwają 30 dni. Przekonywał, że wyłącznym celem reformy jest bezpieczeństwo dzisiejszych i przyszłych emerytów.

"Trochę się niepokoję, kiedy słyszę, jak polityk płci męskiej, albo np. ksiądz bardzo się angażują w wychowywanie kobiet, tłumaczenie na czym polega macierzyństwo, wychowanie seksualne kobiet, trochę martwi mnie taka natarczywość; jest taka grupa mężczyzn, której zawsze się wydaje, że wie lepiej, co jest dla kobiet sensowne, a co nie" - podsumował.

Ludowcy chcą, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Po urodzeniu każdego kolejnego dziecka termin tego przejścia byłby przyspieszany o trzy lata. Koszty przechodzenia przez matki na wcześniejszą emeryturę zostałyby sfinansowane ze składek ich dzieci.

Premier pytany, czy koalicja może ucierpieć przez brak zgody w sprawie reformy emerytur, odparł: "Są sprawy ważne i ważniejsze".

Powiedział też, że trzeba jak najszybciej podjąć pracę nad przepisami, które ułatwią kobietom opiekę nad dziećmi. Ale - jak zastrzegł - to nie ma bezpośredniego zawiązku z ustawą dotyczącą wydłużenia wieku emerytalnego.

Uczestnicząca w spotkaniu u marszałek Sejmu przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet Bożena Szydłowska (PO) powiedziała PAP, że dotyczyło ono punktu widzenia PO na wydłużenie aktywności zawodowej kobiet. "Panuje zgoda co do potrzeby konsultacji tego projektu" - zaznaczyła. Dopytywana, czy rząd planuje - obok podwyższenia wieku emerytalnego - równoległe zmiany prawne dotyczące np. polityki prorodzinnej, Szydłowska odparła, że o rozwiązaniach szczegółowych będzie mowa dopiero na wieczornym spotkaniu premiera z Parlamentarną Grupą Kobiet.

Inna uczestniczka rozmowy Krystyna Skowrońska (PO) oceniła w rozmowie dziennikarzami, że ważne jest, iż rozpoczęta została dyskusja na temat wydłużenia wieku emerytalnego. "Rozpoczęliśmy tę dyskusję, aby ważne argumenty za wprowadzeniem tej reformy były w przestrzeni publicznej". "Cieszymy się, że pani marszałek zainicjowała taką dyskusję w parlamencie" - dodała.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK