| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt emerytalny prawie gotowy

Projekt emerytalny prawie gotowy

W ciągu kilku dni rządowy projekt przewidujący podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat i zrównanie go dla kobiet i mężczyzn trafi do konsultacji - zapowiedział premier Donald Tusk. Dodał, że projekt nie będzie zawierał rozwiązań proponowanych przez PSL.

Dodała, że przez najbliższy tydzień przedstawicielki Rady Programowej będą się rzetelnie przygotowywać. "Chcemy, żeby były to rzeczowe konsultacje" - podkreśliła.

Pytana, czy Kongres jest za podwyższeniem wieku emerytalnego dla kobiet, Warakomska powiedziała, że wydaje się to być koniecznością, także dlatego, że obecny system jest niesprawiedliwy dla kobiet, które pracują krócej i dlatego mają niższe emerytury. Dodała, że według Kongresu podnoszeniu wieku emerytalnego powinien towarzyszyć pakiet ustaw wyrównujących szanse kobiet także w innych dziedzinach życia. Wyjaśniła, że chodzi o rozwiązania dla kobiet młodych i dojrzałych, m.in. o politykę rodzinną, rozwiązania pozwalające na łączenie obowiązków domowych i zawodowych, kwoty w biznesie etc.

Obowiązek zapłaty odsetek przez ZUS w razie opóźnienia wypłaty świadczenia >>

Podkreśliła także, że konieczne jest przekonywanie pracodawców, jakie korzyści płyną z zatrudniania dojrzałych pracowników. W Polsce odsetek pracujących kobiet po pięćdziesiątce jest najniższy w Europie. Jej zdaniem nie wystarczy tylko reforma emerytalna, potrzebna jest także walka ze stereotypami, przyzwyczajeniami społecznymi, a także zmiana mentalności.

Tusk zapowiedział w sejmowym expose stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn od 2013 roku, docelowo do 67. roku życia. Przekonywał, że zmiany w systemie emerytalnym są konieczne, jeśli - jak mówił - "myślimy na serio o tym, by polskie finanse publiczne były rzeczywiście bezpieczne".

Zgodnie z koncepcją premiera, co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc, co oznaczałoby, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a dla kobiet w roku 2040.

Ludowcy zaproponowali, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę - po urodzeniu każdego kolejnego dziecka czas pracy byłby skracany o trzy lata. Zdaniem wicepremiera, szefa PSL Waldemara Pawlaka system emerytalny musi uwzględniać aspekt społeczny i demograficzny. Według niego koszty przechodzenia przez matki na wcześniejszą emeryturę zostałyby sfinansowane ze składek ich dzieci.

Zgodnie z planem PSL wcześniejsza emerytura dla kobiet, które wychowały dzieci, byłaby prawem, nie przymusem.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK