| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Od 2013 r. statystyki publiczne z uwzględnieniem kryterium płci

Od 2013 r. statystyki publiczne z uwzględnieniem kryterium płci

Od 2013 r. statystyki publiczne będą zbierane i publikowane z uwzględnieniem kryterium płci. Zdaniem pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz jest to ważne w walce z dyskryminacją, np. w sprawie wyrównywania zarobków kobiet i mężczyzn.

Wniosek o włączenie kryterium płci - w znacznie większym stopniu niż dotychczas - do zbieranych danych statystycznych Kozłowska-Rajewicz złożyła w związku z posiedzeniem Komisji Programowej GUS - poinformowała Katarzyna Wernicka-Badzyńska z biura pełnomocnika.

Pełnomocniczka spotkała się też z minister w Kancelarii Prezydenta Ireną Wóycicką oraz prezesem GUS Januszem Witkowskim w sprawie praktycznych możliwości szerszego uwzględnienia kryteriów płci w statystykach publicznych. W spotkaniu brali też udział przedstawiciele ZUS, KRUS oraz eksperci.

Uzgodniono, że statystyki publiczne począwszy od przyszłego roku będą zbierane i publikowane z uwzględnieniem kryterium płci. Ustalono też, że biuro pełnomocnika wraz z ekspertami stworzy listę danych statystycznych potrzebnych do monitorowania zjawisk dyskryminacji. Lista ta posłuży do analizy i modyfikacji "Programu badań statystyki publicznej na rok 2013".

Kozłowska-Rajewicz zaraz po objęciu stanowiska zapowiadała, że będzie chciała zaproponować takie rozwiązanie. Mówiła, że "genderowa sprawozdawczość" jest bardzo ważna w walce z dyskryminacją, m.in. w dążeniu do wyrównywania zarobków kobiet i mężczyzn. "We wszystkich zestawieniach średnich wynagrodzeń czy emerytur powinny być informacje, jak się to przedstawia w zależności od płci" - podkreślała.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK