| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Coraz więcej chętnych do pracy w policji

Coraz więcej chętnych do pracy w policji

Rośnie zainteresowanie pracą w policji. Najwięcej osób przyjmowanych jest w dużych garnizonach - Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Krakowie. W 2012 r. w szeregi tej blisko 100-tys. formacji ma wstąpić ponad 5,1 tys. osób - informuje Komenda Główna Policji.

W 2011 r. ze służby w policji zwolnionych zostało lub odeszło 5,8 tys. osób, natomiast przyjęto 5,7 tys. chętnych. "W 2012 r. planujemy przyjąć ponad 5,1 tys. osób w kilku turach" - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

W 2011 r. na pierwszy etap rekrutacji do policji skierowano ponad 51 tys. osób. W poprzednich latach było to około 30 tys. osób rocznie - wynika z danych KGP.

Najwięcej osób przyjmowanych do pracy jest w dużych garnizonach - w Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Krakowie - gdzie w ub. r. rozpoczęło służbę od 500 do blisko 900 policjantów, najmniej w województwie lubuskim - ok. 40 osób. "Zainteresowanie jest większe w dużych miastach, gdzie łatwiej jest dostać się do policji" - powiedział Sokołowski.

Służbą zainteresowane są przede wszystkim osoby młode, po skończeniu szkoły średniej bądź studiów, rzadziej policjantem chce zostać osoba w średnim wieku. "Nie mamy problemu z kandydatami do policji. Jest także wiele osób, które odeszły ze służby do firm prywatnych, by następnie wrócić w szeregi policji. Jest to praca ciekawa i stabilna" - powiedział Sokołowski. Średnia płaca w policji to 3900 zł brutto; nowo wstępujący do policji mogą liczyć na zarobki rzędu 2000-2300 zł brutto.

GUS: wynagrodzenie w grudniu 2011 r. wzrosło o 4,4 proc. >>

Wśród kolejnych powodów zwiększonego zainteresowania pracą w policji wymienia się uprawnienia emerytalne funkcjonariuszy. W 2013 r. w życie mają wejść przepisy wydłużające okres nabywania uprawnień emerytalnych z 15 do 25 lat służby. Pytany o to rzecznik KGP podkreśla jednak, że dla młodych ludzi emerytura to odległa perspektywa. "Nie zależy nam na kandydatach, dla których jest to jedyną motywacją" - podkreślił Sokołowski.

Coraz więcej osób o pracę w policji stara się m.in. na Mazowszu. Od początku roku wpłynęło 176 podań o przyjęcie do pracy. Z roku na rok jednak liczba chętnych wzrasta. W 2010 r. o pracę policji starało się 2 tys. osób, a w roku ub. - 3,2 osób. W mazowieckiej komendzie policji nabór prowadzony jest w sposób ciągły. Oferty od kandydatów przyjmowane są trzy razy w tygodniu. Obecnie w woj. mazowieckim (bez Warszawy) są 224 wakaty.

W garnizonie stołecznym w 2011 r. do służby przyjęto 579 osób. Od początku stycznia 2012 r. wpłynęło już ponad 300 wniosków o przyjęcie do służby. W KSP zatrudnionych jest 9,3 tys. policjantów i 1,8 tys. cywilów. 1 stycznia były 633 wakaty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK