| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Coraz więcej chętnych do pracy w policji

Coraz więcej chętnych do pracy w policji

Rośnie zainteresowanie pracą w policji. Najwięcej osób przyjmowanych jest w dużych garnizonach - Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Krakowie. W 2012 r. w szeregi tej blisko 100-tys. formacji ma wstąpić ponad 5,1 tys. osób - informuje Komenda Główna Policji.

W 2011 r. ze służby w policji zwolnionych zostało lub odeszło 5,8 tys. osób, natomiast przyjęto 5,7 tys. chętnych. "W 2012 r. planujemy przyjąć ponad 5,1 tys. osób w kilku turach" - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

W 2011 r. na pierwszy etap rekrutacji do policji skierowano ponad 51 tys. osób. W poprzednich latach było to około 30 tys. osób rocznie - wynika z danych KGP.

Najwięcej osób przyjmowanych do pracy jest w dużych garnizonach - w Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Krakowie - gdzie w ub. r. rozpoczęło służbę od 500 do blisko 900 policjantów, najmniej w województwie lubuskim - ok. 40 osób. "Zainteresowanie jest większe w dużych miastach, gdzie łatwiej jest dostać się do policji" - powiedział Sokołowski.

Służbą zainteresowane są przede wszystkim osoby młode, po skończeniu szkoły średniej bądź studiów, rzadziej policjantem chce zostać osoba w średnim wieku. "Nie mamy problemu z kandydatami do policji. Jest także wiele osób, które odeszły ze służby do firm prywatnych, by następnie wrócić w szeregi policji. Jest to praca ciekawa i stabilna" - powiedział Sokołowski. Średnia płaca w policji to 3900 zł brutto; nowo wstępujący do policji mogą liczyć na zarobki rzędu 2000-2300 zł brutto.

GUS: wynagrodzenie w grudniu 2011 r. wzrosło o 4,4 proc. >>

Wśród kolejnych powodów zwiększonego zainteresowania pracą w policji wymienia się uprawnienia emerytalne funkcjonariuszy. W 2013 r. w życie mają wejść przepisy wydłużające okres nabywania uprawnień emerytalnych z 15 do 25 lat służby. Pytany o to rzecznik KGP podkreśla jednak, że dla młodych ludzi emerytura to odległa perspektywa. "Nie zależy nam na kandydatach, dla których jest to jedyną motywacją" - podkreślił Sokołowski.

Coraz więcej osób o pracę w policji stara się m.in. na Mazowszu. Od początku roku wpłynęło 176 podań o przyjęcie do pracy. Z roku na rok jednak liczba chętnych wzrasta. W 2010 r. o pracę policji starało się 2 tys. osób, a w roku ub. - 3,2 osób. W mazowieckiej komendzie policji nabór prowadzony jest w sposób ciągły. Oferty od kandydatów przyjmowane są trzy razy w tygodniu. Obecnie w woj. mazowieckim (bez Warszawy) są 224 wakaty.

W garnizonie stołecznym w 2011 r. do służby przyjęto 579 osób. Od początku stycznia 2012 r. wpłynęło już ponad 300 wniosków o przyjęcie do służby. W KSP zatrudnionych jest 9,3 tys. policjantów i 1,8 tys. cywilów. 1 stycznia były 633 wakaty.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK