| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Trwają konsultacje w sprawie emerytur mundurowych

Trwają konsultacje w sprawie emerytur mundurowych

Trwają konsultacje społeczne nad projektem ustawy zawierającym propozycje zmian w systemie emerytalnym służb mundurowych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało projekt do konsultacji 10 stycznia br. Zaproponowane zmiany obejmą tylko tych funkcjonariuszy, którzy zostaną przyjęci do służby po wejściu w życie nowych przepisów. Konsultacje potrwają 30 dni. Po przeprowadzonych konsultacjach Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zorganizuje konferencję uzgodnieniową w celu przeanalizowania zgłoszonych uwag i przyjęcia ostatecznej wersji projektu. Jeszcze w lutym MSW planuje skierować projekt na Komitet Rady Ministrów, a następnie pod obrady Rady Ministrów. Można, więc przypuszczać, że zostanie on przekazany pod obrady Sejmu jeszcze w marcu.

Zgodnie z projektem zachowany zostanie odrębny system zaopatrzeniowy służb mundurowych. Zostaną nim objęci zarówno funkcjonariusze będący już w służbie, jak i ci, którzy dopiero do niej przystąpią. Funkcjonariusze nadal będą, więc nabywali prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego, a nie w ramach powszechnego systemu emerytalnego.

Projekt zmian w ustawie emerytalnej służb mundurowych >>

Zmiany nie będą dotyczyły funkcjonariuszy i żołnierzy już pełniących służbę. Zmiana będzie dotyczyła wyłącznie funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy.

Prawo do emerytury będą nabywać funkcjonariusze i żołnierze po łącznym spełnieniu dwóch warunków: wieku oraz stażu służby. Nowe zasady zakładają minimalny wiek emerytalny w wymiarze 55 lat i wydłużenie minimalnego stażu służby z 15 do 25 lat. Dopiero połączenie 25 lat stażu służby i 55 lat wieku zagwarantuje prawo do emerytury. W ten sposób nowi funkcjonariusze i żołnierze będą pracowali dłużej w służbie dla Państwa.

Zaproponowano także, aby wysokość emerytury zależała od wysokości pensji z trzech wybranych lat, a nie tak jak dotychczas od wysokości ostatniej pensji. Podstawa przyszłej emerytury będzie, zatem wyliczana z trzech wybranych lat.

Równocześnie funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru pomiędzy obowiązującym, a nowym systemem.

Nowe zasady przyznawania renty oraz ustalania kapitału początkowego >>

Proponowane zmiany znajdują się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

Projekt ustawy został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej MSW pod adresem: http://bip.msw.gov.pl/portal/bip/242/20413

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »