| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > PSL usztywnia stanowisko w sprawie emerytur kobiet

PSL usztywnia stanowisko w sprawie emerytur kobiet

PSL usztywnia swoje stanowisko w sprawie wieku emerytalnego kobiet. Nie rezygnuje z postulatu zmniejszania czasu pracy kobiet o 3 lata za każde urodzone dziecko; chce szukać poparcia wśród kobiet w parlamencie. To reakcja na decyzję resortu finansów w sprawie długu partii.

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł w PSL szef partii Waldemar Pawlak nie zamierza powstrzymywać swoich posłów przed jeszcze mocniejszym "wbijaniem szpilki" w koalicyjną PO. Ma to być reakcja na decyzję ministra finansów Jacka Rostowskiego, który nie zgodził się na umorzenie odsetek od długu PSL wobec Skarbu Państwa.

Chodzi o sprawę będącą pokłosiem błędu, który PSL popełniło w czasie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi w 2001 roku. Konsekwencją pomyłki był przepadek ponad 9 mln zł pozyskanych z naruszeniem przepisów. Obecnie ludowcy mają ponad 20 mln zł długu w stosunku do Skarbu Państwa, z czego połowa to odsetki. MF chce, by Stronnictwo spłaciło całą należność w ciągu 5 lat, tymczasem PSL chciało rozłożenia na raty tylko podstawowego długu (9 mln zł) na 10 lat i umorzenia reszty.

Wcześniejsze emerytury dla kobiet, które wychowały dzieci >>

Pierwszym akcentem swoistego odgrywania się za to przez PSL na PO ma być usztywnienie stanowiska w sprawie wieku emerytalnego kobiet. W czwartek ludowcy zorganizowali konferencję prasową, na której pytali, za co kobiety mają być tak karane.

Stronnictwo zamierza zwrócić się do nowo powstałej Parlamentarnej Grupy Kobiet, by ta wsparła jego stanowisko w tej sprawie. "Chcemy, by był to pierwszy temat obrad Parlamentarnej Grupy Kobiet" - mówił rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. Jak zaznaczył, Stronnictwo będzie przekonywać premiera Donalda Tuska, by zaakceptował propozycję PSL w tej sprawie. "Ostatnie porozumienia pomiędzy PO a PSL pokazują, że jednak możliwy do osiągnięcia jest kompromis" - podkreślił Kosiński.

Rzecznik Stronnictwa zapowiedział, że partia w najbliższym czasie będzie proponować, by urlop wychowawczy był płatny. Ma to być odpowiedź na propozycje Tuska, który mówił, że nie ma dyskusji o zmniejszaniu czasu pracy za urodzenie dziecka, ale jest otwarty na inne propozycje ws. pomocy matkom.

Senator Andżelika Możdżanowska (PSL) oceniła, że podniesienie wieku emerytalnego, zwłaszcza dla kobiet będzie najbardziej kontrowersyjną sprawą tego roku, a być może całej kadencji.

"Warto ponadpartyjnie wśród kobiet podyskutować o propozycji PSL dotyczącej możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę przez kobiety w zależności od liczby urodzonych dzieci. Podniesienie wieku emerytalnego kobiet o 7 lat wywołało wiele kontrowersji i społecznych emocji. Dlatego jako kobiety musimy podjąć dyskusję" - powiedziała.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK