| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Od 1 stycznia 2012 r. zmiany w FGŚP

Od 1 stycznia 2012 r. zmiany w FGŚP

Od 1 stycznia 2012 r. Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) znajdzie się w gestii Ministra Pracy i marszałków województw.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od 1 stycznia 2012 r. stanie się państwowym funduszem celowym w rozumieniu przepisów ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.). Dotychczasowe zadania kierowników biur terenowych przejmą marszałkowie województw.

Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 10 listopada 2011 r. w sprawie przekazania mienia Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Dz.U. Nr 256, poz. 1535) określony został sposób i tryb przekazania składników rzeczowych majątku ruchomego, wartości niematerialnych i prawnych, a także nieruchomości FGŚP przez dyrektora Krajowego Biura Funduszu oraz przez kierowników biur terenowych odpowiednio dysponentowi Funduszu (tj. Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej) i marszałkom województw. Określony został również tryb i sposób dysponowania mieniem Funduszu przejętym 1 stycznia 2012 r. Rozporządzenie weszło w życie 6 grudnia 2011 r.

Przepisy rozporządzenia zawierają także wykaz poszczególnych czynności niezbędnych do prawidłowego przejęcia mienia (harmonogram, inwentaryzacja, sporządzanie protokołów zdawczo-odbiorczych, podpisanie z marszałkiem województwa umowy o nieodpłatnym używaniu).

Składki na FP i FGŚP za pracownicę, która skończyła 55 lat>>>

Natomiast nowy tryb przyjmowania i rozpatrywania wniosków o wypłatę zaliczek na poczet należnych świadczeń z FGŚP z tytułu niezaspokojonych roszczeń pracowniczych, a także przekazywania środków FGŚP został określony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 17 listopada 2011 r. w sprawie wniosków o wypłatę zaliczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Dz.U. Nr 261, poz. 1560). Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »