| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Najważniejsze wydarzenia na rynku pracy w 2011 r.

Najważniejsze wydarzenia na rynku pracy w 2011 r.

Jak zwykle, grudzień to czas podsumowań minionego roku. Jakie były najważniejsze wydarzeń na rynku pracy w 2011 r.?


Polacy nie szturmują niemieckiego rynku

Zdecydowanym faworytem w rankingu, jest szumnie zapowiadane otwarcie niemieckiego rynku pracy. Niestety jest to lider, ale w kategorii „Największe Klapy”. W kwietniu 2011 było zarejestrowanych 227 tys. pracowników z 8 nowych krajów UE z obowiązkiem opłacania składek socjalnych, w tym zatrudnionych w niepełnym wymiarze pracy. Od kwietnia do sierpnia ich liczba wzrosła zaledwie o 53 tys.


Legalna niania

Niewątpliwym sukcesem minionego roku jest wejście w życie tzw. ustawy żłobkowej. Z danych ZUS wynika, że w całym kraju zarejestrowano blisko 4,3 tys. legalnie zatrudnionych opiekunek. Wobec szacowanych 200 tysięcy osób wykonujących zawód opiekunki to naprawdę niewiele.


Więcej pieniędzy dla najmniej zarabiających

Wzrost płacy minimalnej. Rząd ostatecznie zdecydował, że minimalna płaca w 2012 roku wyniesie 1500 zł. To o 8,2 proc. więcej niż w tym roku. Jednak według ekspertów ta wiadomość jest tylko pozornie korzystna dla pracowników.


Pokolenie 50+ bez pracy

W ciągu roku o ponad 6 proc. wzrosło bezrobocie wśród osób po 50. roku życia. Pod koniec października było ich 411 tys. Według ekspertów zwiększenie tej liczby, jest m.in. efektem ukrócenia masowego przechodzenia na wcześniejszą emeryturę.


Więcej kasy na pierwszy biznes

Od 1 grudnia wzrosły maksymalne kwoty wsparcia finansowego dla firm i bezrobotnych udzielanego im przez urzędy pracy. Wysokość dotacji na biznes dla bezrobotnych wyniesie 20,5 tys. zł. Wcześniej jej maksymalna kwota (odpowiada sześciu średnim płacom) była o 300 zł niższa.


Dłuższy urlop dla ojca-pracownika

Do tej pory pracownikowi wychowującemu dziecko przysługiwał tygodniowy urlop. W tym roku wprowadzono jednak zmiany w przepisach, które od stycznia wydłużą do dwóch tygodni urlop ojcowski.


Polacy ulubieńcami francuskich pracodawców

Liczba ofert pracy we Francji dla polskich fachowców wzrosła o niemal 30 proc. względem poprzedniego roku i ciągle rośnie.


Szef zbada trzeźwość pracownika

Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadziła w lipcu tego roku istotną zmianę do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W myśl nowych przepisów badanie trzeźwości może odbyć się nie tylko na żądanie pracownika, lecz także na żądanie kierownika zakładu pracy oraz osoby przez niego upoważnionej.

Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu Klubu Kadrowego: Zmiany w prawie pracy i ubezpieczeniach społecznych
Spotkanie odbędzie się 12 stycznia 2012 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK