| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Data zawarcia umowy o pracę a niestawienie się pracownika do pracy

Data zawarcia umowy o pracę a niestawienie się pracownika do pracy

Zawierając umowę o pracę, strony mogą wskazać dzień, w którym nastąpi rozpoczęcie wykonywania pracy. Niedopuszczenie pracownika do pracy w tym terminie jest podstawą do wystąpienia z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za okres gotowości do wykonywania pracy.

Zawierając umowę o pracę, strony mogą wskazać dzień, w którym nastąpi rozpoczęcie wykonywania pracy. Dzień ten jest terminem nawiązania stosunku pracy. Umowa o pracę powinna też określać termin rozpoczęcia pracy. Gdy w umowie jest określony termin rozpoczęcia pracy, to stosunek pracy powstaje w tej dacie. Nieprzystąpienie w tym dniu do pracy nie ma wpływu na powstanie stosunku pracy. Jeżeli w umowie strony nie określiły dnia rozpoczęcia umowy o pracę, to stosunek pracy nawiązuje się w dniu jej zawarcia, tj. w dniu złożenia przez strony zgodnych oświadczeń woli.

Wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony >>

Usprawiedliwione niestawienie się pracownika do pracy ma ten skutek, że pracodawca ma obowiązek dopuszczenia pracownika do pracy po ustaniu przyczyny uniemożliwiającej rozpoczęcie pracy. Należy pamiętać również, że w okresie między zawarciem umowy o pracę a terminem określonym w niej jako data nawiązania stosunku pracy, umowa ta może być rozwiązana tylko na zasadach ogólnych przewidzianych w Kodeksie pracy. 

Więcej pracowników uprawnionych do zwolnień od pracy - nowelizacja rozporządzenia >>

Natomiast nieusprawiedliwione niepodjęcie pracy przez pracownika uprawnia pracodawcę do zastosowania przewidzianych w prawie środków, takich jak: kara porządkowa czy rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Niedopuszczenie pracownika do pracy w terminie wyznaczonym jako dzień rozpoczęcia pracy jest podstawą do wystąpienia przeciwko pracodawcy z roszczeniem o zapłatę wynagrodzenia za okres gotowości do wykonywania pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »