| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Stopa bezrobocia nie wzrosła

Stopa bezrobocia nie wzrosła

Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc., czyli tyle co we wrześniu - poinformowała minister pracy Jolanta Fedak. Jej zdaniem, to dobra wiadomość, bo zazwyczaj w tym okresie bezrobocie rośnie w związku z zakończeniem prac sezonowych.

Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 1 mln 868,8 tys. i wzrosła w stosunku do września o 7,1 tys. osób, czyli o 0,4 proc. Pracodawcy zgłosili w tym czasie do urzędów pracy 54,5 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

Stopa bezrobocia może zacząć rosnąć >>

Minister Fedak podkreśliła, że w październiku legalne zatrudnienie znalazło ponad 3 tys. opiekunek do dzieci, co - jej zdaniem - oznacza, że ustawa, ułatwiająca zatrudnienie opiekunek, działa. Zgodnie z obowiązującą od wiosny tzw. ustawą żłobkową, opiekunkę można legalnie zatrudnić na umowę zlecenie, ale trzeba to zgłosić do ZUS. Budżet państwa opłaci wtedy składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) i zdrowotne od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Składki na ubezpieczenia społeczne za nianię opłaci budżet państwa >>

Według danych z urzędów pracy, wzrost liczby bezrobotnych w październiku w głównej mierze spowodowany był rejestracją osób, którym skończyły się umowy na czas określony, po zakończeniu prac sezonowych np. w turystyce, budownictwie, ogrodnictwie, leśnictwie i zakończeniem aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu oraz spadkiem liczby ofert pracy zgłaszanych do urzędów pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK