| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Korekta odpisów na zfśs

Korekta odpisów na zfśs

Podstawę naliczania odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba osób zatrudnionych w zakładzie pracy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby osób zatrudnionych w zakładzie.

W związku z powyższym pod koniec roku (lub na początku roku następnego) należy powtórzyć procedurę realizowaną na początku roku (opierając się już na faktycznym poziomie zatrudnienia) i ponownie naliczyć odpis na fundusz.

Najpierw należy ustalić, które spośród zatrudnionych osób będą podlegać wliczeniu do liczby osób stanowiących podstawę obliczeń. Trzeba wybrać jedną z 3 metod ustalania przeciętnej miesięcznej liczby osób zatrudnionych w każdym miesiącu, odpowiedniej do zachowania płynności zatrudnienia w firmie (metoda: średniej arytmetycznej, średniej chronologicznej i uproszczona). 

Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w 2011 roku >>

Następnie trzeba przeliczyć liczbę pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze na pełny wymiar czasu pracy oraz zsumować liczby etatów. Potem dokonuje się obliczenia przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) przez dodanie przeciętnych liczb zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i podzielenie otrzymanej sumy przez 12.

Kolejny etap polega na pomnożeniu tej liczby przez wysokość obowiązującego odpisu. Na końcu należy zsumować odpisy naliczone na poszczególne grupy zatrudnionych oraz porównać ustaloną w końcu roku wysokość odpisu z tym ustalonym na początku roku – odprowadzonym na konto funduszu. Jeżeli kwota ta jest niższa od przewidywanej, można w roku następnym odprowadzić odpis należny za ten rok pomniejszony o nadpłaconą kwotę (ewentualnie nadpłacone środki wycofać z konta funduszu). Jeżeli zaś jest wyższa – należy ją niezwłocznie uzupełnić.

Nowelizacja ustawy o zfśs >>

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK