| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dofinansowanie do wynagrodzeń - informacja od pracownika niepełnosprawnego o ustalonym prawie do emerytury

Dofinansowanie do wynagrodzeń - informacja od pracownika niepełnosprawnego o ustalonym prawie do emerytury

Pracodawcy zatrudniający pracowników niepełnosprawnych mają problem z uzyskiwaniem od nich informacji o posiadaniu decyzji przyznającej prawo do emerytury.

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pozbawiła pracodawców dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym lub lekkim, którzy mają ustalone prawo do emerytury.

Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych w 2011 roku >>

Ustalone prawo do emerytury posiadają osoby, w stosunku do których wydana została decyzja organu ubezpieczeniowego dotycząca przyznania świadczenia emerytalnego. PFRON dysponuje informacjami, które są w posiadaniu ZUS, odnoszącymi się do wydanych decyzji w sprawie przyznania prawa do emerytury. A zatem PFRON posiada informacje mówiące o tym, którym osobom niepełnosprawnym została wydana decyzja ustalająca ich prawo do emerytury. Natomiast pracodawcy nie mają takiej możliwości, więc pojawia się problem dotyczący uzyskiwania od pracowników informacji o posiadaniu przedmiotowej decyzji. Problemem jest zatajanie przed pracodawcą decyzji o prawie do emerytury. Zatem nasuwa się pytanie, w jaki sposób pracodawca może uzyskać informację od pracownika o ustalonym prawie do emerytury w kontekście otrzymywania dofinansowania do jego wynagrodzenia? Ustawodawca w żaden sposób nie określił takiego sposobu.

Zwrot dodatkowych kosztów zatrudniania pracowników niepełnosprawnych >>

Zgodnie ze stanowiskiem Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych z dnia  4 maja 2011 r. (sygn. BON-I-5232-26-IKW/2011): „pracodawca w celu określenia, który z pracowników posiada ustalone prawo do emerytury może wymagać od pracowników złożenia oświadczeń zgodnych z art. 233 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. Nr 88 poz. 553, z późn. zm.)”. W opinii BON złożenie przez pracownika fałszywego świadczenia skutkowałoby możliwością wystąpienia do sądu z powództwem cywilnym wobec nieuczciwego pracownika.

Niepełnosprawny emeryt nie dostanie dopłaty do wynagrodzenia >>

Natomiast inny pogląd w tej kwestii wyraziła Państwowa Inspekcja Pracy w piśmie z dnia 23 września 2011 r. (sygn. GNP-364-023-145-1/11). Zdaniem PIP: „oświadczenie takie nie podlegałoby rygorowi art. 233 kodeksu karnego, gdyż przepis ten stosuje się do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej”. Jak wskazuje PIP żaden przepis ustawy o rehabilitacji nie przewiduje odebrania od pracownika oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Czytaj także

Autor:

Doradca ds. prawnych Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Źródło:

POPON
Komplet publikacji: Zarządzanie pracownikami, candidate i employee experience89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK