| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiana przepisów o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej jest niezbędna

Zmiana przepisów o przechowywaniu dokumentacji pracowniczej jest niezbędna

Zdaniem Pracodawców RP przepisy zobowiązujące firmy do przechowywania papierowej dokumentacji pracowniczej przez 50 lat są złe. Powodują one poważne trudności i generują dodatkowe koszty.

Zapowiadany przez rząd postęp innowacyjny i techniczny ma się nijak biorąc pod uwagę z pozoru drobne regulacje. Przykładem jest choćby obowiązek przechowywania danych pracownika przez 50 lat w papierowej formie. Dotyczy to wszystkich pracowników, nawet tych, którzy pracowali przez bardzo krótki okres czasu.

Czy pracodawcy powinni mieć szerszy dostęp do informacji o karalności pracowników? >>

Z jednej strony pracownicy mogą się obawiać upadłości pracodawcy. W związku z tym potrzebne są regulacje, które zadbają o ich świadectwo pracy. Z drugiej strony pracodawcy powinni mieć możliwość digitalizacji danych. Istnieją również projekty mające na celu skrócenie okresu czasu, w jakim dokumenty mają być przechowywane.

Trzeba wziąć pod uwagę wszelkie aspekty proponowanych zmian prawnych. Długi okres przechowywania dokumentacji jest potrzebny, aby prawidłowo określić wysokość emerytury – nie ma pewności jak będzie to wyglądać w przyszłości. Istnieje ryzyko, że po pewnym czasie dokumenty papierowe ulegną zniszczeniu. Natomiast przechowywanie danych w formie elektronicznej wiąże się z tym, iż postęp techniczny może spowodować, że niemożliwe będzie ich odczytanie. Należy jednak wziąć pod uwagę różnego rodzaju dostępne technologie, choćby cloud computing.

Świadectwo pracy - podstawa ustania stosunku pracy >>

Pracodawcy RP są przekonani, iż zmiany prawa są niezbędne. Potrzebne jest zarówno skrócenie czasu przechowywania danych, jak i sposób, w jaki są archiwizowane. Jest to z pewnością kwestia, którą powinien się zająć Sejm w nowej kadencji.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK