| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > We wrześniu stopa bezrobocia może zacząć rosnąć

We wrześniu stopa bezrobocia może zacząć rosnąć

Patrząc na trendy na rynku pracy, prawdopodobne jest, że w sierpniu stopa bezrobocia spadnie do 11,5 proc. z 11,7 proc. w lipcu - powiedział prezes GUS Janusz Witkowski. We wrześniu stopa bezrobocia może już zacząć rosnąć.

"Spadek stopy bezrobocia rejestrowanego w lipcu okazał się niższy, niż to się na ogół dzieje między czerwcem a lipcem. W lipcu mieliśmy nie tak dobre wskaźniki gospodarcze w porównaniu do poprzednich miesięcy, gorsze niż się spodziewano. To się przełożyło na mniejszy spadek bezrobocia, o zaledwie 20 tys. osób" - powiedział Witkowski.

"Patrząc na trend występujący w danych o bezrobociu rejestrowanym spodziewam się, że w sierpniu nastąpi jeszcze spadek bezrobocia, ale będzie on nieznaczny. Jeżeli po lipcu mamy bezrobocie na poziomie 11,7 proc., to w sierpniu możemy zejść do 11,5 proc., jest to prawdopodobne" - dodał.

Stopa bezrobocia w lipcu >>

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 11,7 proc. wobec 11,8 proc. w czerwcu.

Prezes GUS ocenia, że biorąc pod uwagę spadki bezrobocia w lipcu i sierpniu, we wrześniu stopa bezrobocia może już zacząć rosnąć, zaś na koniec roku powinna uplasować się na poziomie nieznacznie wyższym niż 12 proc.

"Wydaje się, że odczyt bezrobocia w sierpniu będzie najkorzystniejszym w tym roku. Spadek w lipcu i sierpniu będzie dość płaski, co oznacza, że już we wrześniu stopa bezrobocia może nam rosnąć" - powiedział Witkowski.

Stabilna sytuacja na rynku pracy >>

"Jeśli w sierpniu bezrobocie nie spadnie zasadniczo, a na to się nie zanosi, to osiągnięcie na koniec roku stopy bezrobocia na poziomie 12 proc. będzie dużym sukcesem. Z drugiej strony absolutnie nie powinno być przekroczone 12,5 proc. Wydaje się, że na koniec roku będziemy na poziomie lekko powyżej 12 proc." - dodał.


Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK